Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  chiquiellez's Rating My Rating
1
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Outrageously tickling!
2
Anger Management 2003,  PG-13)
Anger Management
Adam & Jack were both hilariously magnificent!
"I feel pretty, oh so pretty...."
Hahahaha...
3
Arabian Nights 2000,  Unrated)
Arabian Nights
A magnificent movie though it was made for TV. Excellent performances by both Dougray Scott & Mili Avital.
Definitely going into my fave list!
4
Back to the Future 1985,  PG)
5
Back to the Future Part II 1989,  PG)
6
Back to the Future Part III 1990,  PG)
7
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Michael Keaton fits the caped crusader to a T. He's my all time fave Batman.
My fave part was seeing the batmobile (my dream car!) being vamped up in style, looks way better than having it in purple...Yuckz!
8
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
I'm a softie...
9
Cutthroat Island 1995,  PG-13)
Cutthroat Island
Absolutely loved Geena in this!
One of my fave pirates movie. Plus, a girl pirate!!
10
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
I cried every time Ryan dies...
11
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
12
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Damn! It's so magnificently done, it makes you wish to start your very own club!
13
Ghostbusters 1984,  PG)
14
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
Enjoyed it pretty much. Did made my feet happy.
15
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
16
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
17
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
Definitely the coolest inside job done after Ocean's Eleven.
Got my mind all psyched up in the cinema.
18
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
Loved it! Loved it! LOVED IT!!!
Made me take notice of Guy Pearce.
It surely deserved every award.
19
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
I remember being all psyched up and excited once I've heard that Jolie was casted as Lara. They couldn't have chosen anyone else better than her. The character's like made for her.
20
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
I remember laughing throughout the whole movie & my friend warning others not to catch any comedy with me unless they wanna risk being embarrassed by my laughing the whole time.
Well, I say shame on her. What's the point of watching any comedy when you need to restrain yourself the pleasure of being tickled plain silly!!
That being said, watch it with me at your own risk!
21
Moll Flanders 1996,  PG-13)
Moll Flanders
Beautifully written & done. As the story & characters unfolds, you felt like you were there with them every step of the way.
Tortured heroine triumphs through obstacles & finding peace with herself in the end is my kinda thing.
I just need to watch this once and it has stuck in my mind since.
22
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
One of the most superb heist ever orchestrated in Movieville...
23
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Gimme Johnny any day ;P
24
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
26
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
Made me notice Cillian Murphy. WOW, he is a great villain in your regular but multi-layered freaky baddie sorta way.
Made me stopped talking to strangers for a while.
27
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Made my head spin.
28
Speed 1994,  R)
29
Spider-Man 2002,  PG-13)
30
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
31
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
32
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
33
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
34
The King and I 1956,  G)
The King and I
Yul Brynner's expressions as a Siamese king is cheekily funny but he does it subtly enough that it doesn't jeopardies his kingly ways.
35
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
36
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
37
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
38
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Got an awesome kick out of it!
39
The Matrix Reloaded 2003,  R)
40
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
"What's a place like me doing in a girl like this?"
Hilarious & engaging at the same time.
41
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
42
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
Jason Statham, surprisingly kicks ass!
43
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
It's great fun to watch Megatron & Bumblebee coming to life but shame about the soundtrack though.
I was waiting for the original theme song to come out but it didn't.
So I had to accommodate & sing it myself instead...
"Transformers, more than meets the eyes...transformers, robots in disguise..."
44
Troy 2004,  R)
45
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Hugo Weaving R O C K S ! !
46
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
This has become a cult movie in its own right!
47
Wicker Park 2004,  PG-13)
Wicker Park
I've been waiting for it to show at my local cinema since seeing the trailer but the day never came.
So I've waited for it to come out in DVD & saw it with my sis. We both fell in love with it.
Great direction, edit & stellar performances by the actors.
Diane Kruger surely redeemed herself after an awful performance in 'Troy' as Helen of Troy.
48
X-Men 2000,  PG-13)
49
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
50
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Rockin', brilliantly AWESOME!!!
Ledger outshines all the other A listers in this movie with his really in-depth portrayal as Batman's all time arch nemesis, the Joker.
He had it down to the very last detail in bringing the villain to life & believable.
As for Bale, he & Keaton will be the only ones remembered as the ultimate Batmans.
Shame about Oldman though, such a restrictive role for a volatile/talented actor such as he.
p.s. I saw Edison Chen's very split second cameo!! Look out for it =)
51
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
Michelle Pfeiffer makes the best catwoman hands down!
Halle Berry sucks!!
52
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
The Thomas Crown Affair
Whohoo...
Damn! This is one fine saucy movie.
I read that Rene Russo hired a sex therapist to coach on her body language & I can say her lessons had surely paid off.
Though this is a remake of the 1968 movie of the same title, they sure made it worth while.
53
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
I could watch this a hundred times without losing that fluffy feeling!
54
The Fifth Element 1997,  PG-13)
55
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Just watched this again yesterday & it has still got IT!
56
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
57
Little Buddha 1994,  PG)
Little Buddha
Keanu really put himself out there for this role.
58
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
Why Did I Get Married?
Great comebacks.
59
Sin City 2005,  R)
60
Dangerous Beauty 1998,  R)
Dangerous Beauty
BRILLIANT, CAPTIVATING, INSPIRATIONAL!
61
Hero 2002,  PG-13)
Hero
Really nice plot & cinematography.
Loved it to bits.
Funny how I've heard of some people saying that they don't get it coz plot's too confusing?
GET a grip!
62
Dangerous Liaisons 1988,  R)
63
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Jolie always rocks my boat ;)
WOW, talk about chemistry! I think their's just blew up the lab & the studio as well...
Sorry Jen, I knew you would have to move when I saw this movie & yes, I rooted for her.
Tough luck.
64
The Sound of Music 1965,  G)
65
Original Sin 2001,  R)
Original Sin
HOT! HOT! HOT!
Here's to those who haven't seen it already...
YOU MUST RUN, RUN LIKE THE WIND TO YOUR NEAREST VIDEO STORE TO GRAB IT!
NOW!!!
66
Mallrats 1995,  R)
67
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
68
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
The whole plot & story line blew me away in so many pieces I don't know where to pick em back up!
Josh has really come a long way from his 40 Days and 40 Nights.
69
Land of the Lost 2009,  PG-13)
70
King of Beggars 1992,  Unrated)
71
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
I haven't got the guts to watch it, heard it's too gruesome.
72
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
It'll get another 1 1/2 stars once I've seen it on DVD.
Robert Downey Jr. ROCKS as Tony Stark, can't imagine anyone else to play the character.
Can't wait for the sequel!
73
Jiu pin zhi ma guan bai mian bao qing tian (Hail the Judge) 1994,  Unrated)
74
Grease 1978,  PG)
Grease
Makes you shake yer booty!
And Travolta singing??! Are you kidding? Of course I like it, a lot!
75
Good Luck Chuck 2007,  R)
76
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
Scarlett was a very inspiring character indeed!
I've started watching this movie ever since I was about 8 or 9 years old & still I don't seem to get sick of it any day by now.
Oh, and may I add... My dear, dear, Dear Clark Gable. I blame you for my high taste in men. Ever since I've laid my eyes on you, I can't put out the idea that such a man of god-like proportion actually existed!!
77
Daai laap mat taam 008 (Forbidden City Cop) 1997,  Unrated)
78
Employee of the Month 2003,  R)
Employee of the Month
Not to be mistaken with the 2006 movie with the same title which has ditzy Jessica Simpson in it.
I've always enjoyed a movie with a lot of twists & turns along with multiple plots in 'em. A great black comedy in its own right.
Do watch out for the scene where Steve Zahn explains the science of sex to Matt Dillon & where he faced off with a gay friend. Real good stuff! I couldn't stop cracking up.
Really a gem for movie junkies like myself. Not to be missed.
79
Dogma 1999,  R)
Dogma
Kevin Smith's perspective of the world is a breath of fresh air.
80
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
81
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
Kick ass attitude for the main character.
82
Confessions of a Shopaholic 2009,  PG)
83
Constantine 2005,  R)
84
August Rush 2007,  PG)
85
Big 1988,  PG)
86
Yu long gong wu (Dances with the Dragon) 1991,  Unrated)
87
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
This is going into my all time favourite movie list!
88
Days of Tomorrow (Tian chang di jiu) 1993,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments