My Favorite Movies


  chinchu's Rating My Rating
1
12 Angry Men 1997,  PG-13)
12 Angry Men
Best Script Ever!!!
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Best Sci-fi Movie Ever!!!
3
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
Best love movie ever!!! Best movie song ever!!! (As time goes by)
4
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Genius performance by Tom Hanks...
5
Planet of the Apes 1968,  G)
Planet of the Apes
Classic!
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Great movie
7
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
Best Audrey Hepburn movie... Classic!
8
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
Brilliant performance by John Cusack... Just great!!
9
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Classic!!
10
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
Best Comedy Ever!!
11
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
Great music!
12
Blues Brothers 2000 1998,  PG-13)
Blues Brothers 2000
Great Music!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments