My Favorite Movies


  Chickyfoolu's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
loved every bit of it
2
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
a lovely and sweet romantic film
3
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
loved it loved it loved it
4
Death at a Funeral 2007,  R)
Death at a Funeral
heard so bad things about this film. so i just had to see for myself.
totally love it!!!
5
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
if you liked the prestige or the usual suspects, then you will probably like this film
it was totally different to what i expected it would be like
the cast is a very interesting mix, however they seem to mix well together
i just loved everything about this film - costums, script and the backgrounds

all is definitely not as it seems....
6
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
7
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door
OMG
just really good and thats all there is to say
8
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
i heard that this was a really stupid movie. so what do i do - watch it!
And what happens...i fall in love with it!!!
It was just so silly that it was funny. everytime i think about it, it makes me laugh
9
True Lies 1994,  R)
True Lies
Have seen this movie so many times and each time it just keeps getting better.
do you want to tango?
10
Down with Love 2003,  PG-13)
Down with Love
Sassy, funny and very clever.
a shiny cocktail shaker.
a really great match the leads are every bit smart, savvy and very funny! and loved it very much
11
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
WOW is really all i have/need to say.
i loved this film lots. 2 great leads, makes for a very enjoyable movie.
there are some very strong messages in this film, and it really makes you think about life in general
beautiful scenery, costumes, and a well written script.
totally loved it - well worth watching
12
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
liked the start of this movie with the bridge. that was really cool
great movie overall
13
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Action vs battle of the sexes. well worth seeing
14
The Wedding Date 2005,  PG-13)
The Wedding Date
Some of the parts in this movie are so funny. Its not a movie for everyone but most people should like this. If you liked love actually or the notebook then you should like this movie. The trouble that some people go to make sure that their clothes dont match is quite unbelievable. NEVER tell your husband to be that you've been having an affair with his best friend, just before you walk down the isle...
Over all, really enjoyed it and laughed lots
15
Mulan 1998,  G)
Mulan
i live!!! Mushu the dargon in this is so funny. it really brings the movie to life. i actually like this movie because it is something different. a freat story
16
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
my favourite disney movie, just love it
maybe because i love the ocean so much or because im a pieces that i love this movie
17
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
WOW!!!
BOND IS BACK! i cant believe that its been 4 yrs since the last Bond movie, but it has been...
What is there not to say about this movie. i totally loved it!
There is plenty of action (in more than one way) and Daniel Craig does an excellent job as the new Bond.
Blond or not, he does a great job!!!
However there is no Q or moneypenny-the usual character in a bond movie. Also the theme song is different. There are no chicks dancing around. But thats not to say that it wasn't a good theme song!
After all that, i still loved this movie!
Cant wait untill the next one comes out in 2008 (i believe)
18
Match Point 2005,  R)
Match Point
this movies keeps getting betta every time that i see it!
19
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
a classic film that is a must see for anybody.
just loved the way it all worked together.
the story was really clever and the actor was good.
its easy to relate to it, as it could happeni to anyone. i just loved it!!!
20
The Island 2005,  PG-13)
The Island
you have been choosen, the island awaits you...
there is something about this movie that just clicks
21
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
10 things i love about this movies are...
22
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
it was different to what i remember the story to be. howeva i still liked it lots.
it was different in a good way!!!
23
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
very funny. love the tampon explaintion. however that is the least likely thing that you would ever do with one of those. Amadna does a every good job at being her brother. Some of the comments are just so good. Also loved the guy that plays Paul and Duke. Great job by all the actors.
SHES THE MAN.
24
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
as my mum keeps saying - how to lose 10 guys in a day!!!

ummmmmmmm, wouldnt we all like to know the answer to that?!
25
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
such a tragic and sweet story
26
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
this is like totally the best of the Harry Potter films to be released...so far!!!
Daniel is so hot...'he has hair'
27
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Ya this was pretty good. it was so sad the end. lots of funny parts
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
the best of the new ones
29
Layer Cake 2004,  R)
Layer Cake
this is a really interesting movie to the insights of the drug world. well worth seeing.
30
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
i went, i saw, i liked no loved
31
What a Girl Wants 2003,  PG)
32
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
33
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
the car chase in this is really well done
34
Strictly Ballroom 1992,  PG)
Strictly Ballroom
loved it lotta
35
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
really good
36
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
37
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Action and money make a great movie
38
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
it maybe a long film, but it is really good.
the ending is so sad though
39
Cry Wolf 2005,  PG-13)
Cry Wolf
reallly good. i didnt guess the ending at all. the way that suppense film should be like
40
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
this is just a weird film. u really have to see it to know what im going on about...
but hey besides that... It was really good. it was a totally different story line to most films that i have seen recently. it is really one that has to be followed carefully to know what is really goin on. the underlining story was really good too.
41
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
42
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
one of the best car movies that i have seen in a long time
43
The Departed 2006,  R)
The Departed
the best!
44
Closer 2004,  R)
Closer
this was the a really good film!!! Some parts of the film were a bit hard to follow. However it was really well done
45
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
great love story and the end is so sad...
46
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
i was a little worried about seeing this film after so many have been made.
however i quite liked this version.
"I...I love you"
47
The Swan Princess 1994,  G)
The Swan Princess
What else is there?
one of the best classic princess stories thats not a disney movie
48
A Little Princess 1995,  G)
A Little Princess
a movie for all people who believe that deep down that they are a little princess
49
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
one of the better classical disney movies.
i just love the music in this movie. its so sweet.
be our guest...
50
American Pie 2 2001,  R)
American Pie 2
i actually liked this one better then the first one!
51
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
and i love you...
52
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
this has to be one to the weirdst films that i have seen. it is good though. the end is a little bit weirs. and that rabbit just freaks be out
53
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
"i feel the need, the need for speed"
this film turned out to be different to what i thought it would be like and for the better
i real classic!!!
54
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
the best is always last!!!
55
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
"The greatest trick the devil ever played was convicing the world he didn't exist"
Such a great line, from an incredible flick.
a great mystery and suspence film. it wasn't until the very end that the whole thing becomes really clear
56
The Mighty Ducks 1992,  PG)
57
The Terminator 1984,  R)
58
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
59
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
Homeward Bound - The Incredible Journey
this is such a lovely movie. the animals are so cute
60
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
suprisingly after the other two films, i really enjoyed this one too.
there was just something different about that made it really good
61
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
This is actually the only really die hard movie that i can remember the plot of really weel, as it seems to be the one that is always on TV
however that does not make it a bad movie. i have seen all the die hard movie and this probably has to be my favourite
62
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Lots of action again as the terminator rises. loved all the blowing up. the end was sad
63
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
Lots more blood and action is this one than the first one. also a lot darker themes
64
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
65
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
a wonderful film
lots of action and plenty of laughs
66
Intolerable Cruelty 2003,  PG-13)
Intolerable Cruelty
this is really good and very funny.
laughed lots
67
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
really good. loved the twist at the end. i never guessed that it was coming and was going to end like it did
68
Center Stage 2000,  PG-13)
Center Stage
great dance movie
69
Twister 1996,  PG-13)
70
Robots 2005,  PG)
71
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
the end of this movie is so clever and really unexpected.
well i didnt guess it!!!
72
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
This film is a bit different from the others in the series, but is still very good.
it is more along the lines of self development and exploring the characters themselves. Not as light hearted as some, but there is still some entertaining parts in it.
73
Pretty Woman 1990,  R)
74
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
Fever Pitch (The Perfect Catch)
really sweet and easy goign movie.
75
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
76
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
ARRRRRRRRRRRR
77
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
fucking awsome!!!
totally loved it
78
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
Kate & Leopold
different and very good
79
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Loved it the first moment that i saw it. just beautiful.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments