My Favorite Movies


  ChickenStu1's Rating My Rating
1
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
My all time favourite movie. A classic in every way, I never get bored of it. Superb stuff. Love it more than ANY OTHER movie
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Perhaps the greatest sequel of all time, and a great movie in it's own right. The film of Irvin Kershner's career, simply for the fact he managed to top the seminal original. Great performances, great effects, and a great story that rockets seamlessly towards it's downbeat ending. A winner.
3
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Fantastic sci-fi adventure. A sci-fi classic which I'll always love. One of the greatest movies ever.
4
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
I LOVE this movie. Quite like the other Indy movies too. Really looking forward to the new one,
5
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
A masterpiece. Plain and simple.
6
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
The first great sequel. Trancends the original in every way. Amazing.
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
A superb adventure movie, and the start of a great trilogy. First rate entertainment.
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Even though you can't really play favourites with these movies, this one is the best I think. Full of great scenes, such as the thrilling beginning where Gandalf kicks the Balrog's ass, through to the saving of King Theodyn which IMO is the best scene in the WHOLE triogy. Terrific. I love these movies.
9
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
A great ending to the trilogy. Like I said, I love these movies. Bring on "The Hobbit"!
10
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Terrific movie. Lovely performances, and a great message of hope. Truly uplifting. A real diamond in the rough,
11
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
War is hell.
12
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Not quite as great as episode 5, but a nice conclusion to the original trilogy, and it's certainly better than any of the prequels.
13
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The greatest sci-fi movie of the 90's. Shame about the sequels...
14
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
The best superhero movie since "Spider-Man", this refreshing re-boot is exactly what the franchise needed. It's got a great story which captures the imagination and engages the senses. Plus a great cast, most of them playing against type. Cracking bit of film-making all round. This IS the future of the Batman movies.
15
Dr. No 1962,  PG)
Dr. No
The first Bond movie, and a total classic. A dark, lean and mean spy thriller. This one is still surprisingly good when you watch it now,
16
From Russia With Love 1963,  PG)
From Russia With Love
My favourite Bond movie. Great story, packed with unexpected twists. Fantastic stuff.
17
Goldfinger 1964,  PG)
Goldfinger
The ULTIMATE BOND movie. Need I say more?
18
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
On Her Majesty's Secret Service
My second favourite Bond movie. Lazenby is underrated in the part. I love downbeat endings too. This is great in every way.
19
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
The Spy Who Loved Me
Roger Moore's best Bond movie. Great stuff.
20
Moonraker 1979,  PG)
Moonraker
Not the best Bond movie, but I've got great memories of it, and I love all the 70's outer-space stuff. Hugely enjoyable, there is a lot worse Bond movies than this.
21
For Your Eyes Only 1981,  PG)
For Your Eyes Only
Not the best Moore film, but probably his finest performance in the role. Reallyl ike this one. Topol is great.
22
The Living Daylights 1987,  PG)
The Living Daylights
Dalton's superb Bond debut. Great story, great performances.
23
Licence To Kill 1989,  PG-13)
Licence To Kill
A classic. Bit of a more violent Bond movie. Dalton's legacy. The final Bond movie, from one of the series most underrated leading men.
24
GoldenEye 1995,  PG-13)
GoldenEye
Masterpiece. The ultimate debut for the best Bond since Connery. A film of our time.
25
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Hugely succesful reboot of the franchise. Craig is fantastic in the role. The future is bright for Bond with Daniel Craig in the role.
26
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Sam Raimi's superb take on the comic book legend. Satisfyingly cheesy.
27
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
One of the greatest sequels ever made. Utterly fantastic stuff. Great job all round.
28
Superman 1978,  PG)
Superman
The greatest superhero movie ever made. Donner is a genius, and Reeve has to be the most perfect piece of casting in history. A masterpiece. No other superhero movie tops this.
29
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
I love this movie. Jim Carrey's best ever performance IMO. Love it to bits.
30
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
Superman II: The Richard Donner Cut
Really enjoyed this version. I don't know if it was better than the original "Superman II", but has a lot going for it.
31
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
A lovely story. Routh is no Reeve, but I loved his melancholy approach to the role. A lovely adventure. Bryan Singer is a genius.
32
Brazil 1985,  R)
Brazil
Brilliant movie. Funny touching and thought provoking. For some reason, I really love movies with downbeat endings. Lovely stuff. I'm a huge fan of Terry Gilliam.
33
Withnail and I 1987,  R)
Withnail and I
One of my all time favourite comedies. Very funny stuff. Hilarious.
34
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
Close Encounters of the Third Kind
Spielberg's alien visitation masterpiece. A wonderful movie full of optimism and hope. A real favourite of mine.
35
Jaws 1975,  PG)
Jaws
The most suspensful thriller ever made, with a real timeless quality to it.
36
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Spielberg's masterpiece. Very moving.
37
The Crow 1994,  R)
The Crow
One of the best comic book adaptations ever, with a signature performance from the late Brandon Lee.
38
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
A cracking mystery thriller, with superb performances from Crowe, Pearce and Spacey. One of the best movies of the 90's.
39
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
Jack Nicholson is superb in this. A timeless classic.
40
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Very funny and touching drama, with Spacey on blistering form.
41
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
David Fincher's masterpiece, and the performances of Pitt and Norton's careers. A wonderful, violent black comedy.
42
RoboCop 1987,  R)
RoboCop
At times, a little too violent for my tastes, but overall a sci-fi classic.
43
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
James Cameron is a genius.
44
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
One of the greatest sequels ever. Not as good as the first one, but very well executed and the visual effects still astonish.
45
Alien 1979,  R)
Alien
Ridley Scott's sci-fi horror. Truly disturbing and scary, 30 years later, it's lost none of it;s power to shock.
46
Aliens 1986,  R)
Aliens
James Cameron did the impossible and topped Ridley Scott, not only delivering a belting sequel, but also perhaps, the finest film of his career.
47
The Abyss 1989,  PG-13)
The Abyss
An under-rated, under sea adventure from James Cameron. Criminally over-looked.
48
Wings of Desire 1987,  PG-13)
Wings of Desire
Wim Wenders masterpeice, film as a stream of conciousness. Amazing stuff.
49
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Fiendishly clever gangster movie from Bryan Singer, with a superb supporting performance from Kevin Spacey. IMO this is ten times better than anything Tarantino has ever, or will ever do.
50
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Bryan Singer's surprisingly thought provoking super-hero movie, which has as much brains as it does action. Notable for Hugh Jackman's breakout performance.
51
X2: X-Men United 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments