My Favorite Movies


  1. chibimina7
  2. Mina-chan ^....

I guess I have alot of other favorites but these are some (or the ones that pop in my head when I read "My Favorite Movies"). Each contributed something for me to cherish for a long time: characters, visuals, story line, elements, mood, setting, meaning, originality, omg-moments, clever twists, and originality.

  chibimina7's Rating My Rating
1
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
I FREAKIN LOVE THIS MOVIE!! My favorite!!! Wheepee! I love the story, it's one of the most original! Miyazaki is a genius!! His best movie! It's an amazing masterpiece! I'd always try to hold my breath with Chihiro at the bridge scene. hehe. ^.^
2
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
This movie is surely unforgettable. It's very violent and contains plenty of gore, so be warned. But what had me was the plot and characters. Very original story. Memorable characters (I love Kawada-kun!) Great character developements. Awesome ending song. I love this movie!
3
The Eye (Gin gwai) 2002,  R)
The Eye (Gin gwai)
I love this movie! One of the Thailand's best! Very original. It may not be scary-scary but very creepy. The mood is nicely terrifying. Good acting by Angelica Lee. I think she did better than Jessica Alba (no offense, Alba-fans).
4
Uzumaki 2000,  G)
Uzumaki
Not so scary but strangely horrifying. Very very original. I mean, who's ever been obsessed with uzumaki's (vortexes)?? or ever committed suicide by putting himself in a washingmachine? The acting isn't the best and Shuichi could have been better looking. Nice setting. Memorable. :)
5
Signs 2002,  PG-13)
Signs
One of Shyamalan's best! It's one of the best if-this-happens movies! I remember the first time I saw it, I was a beginner at watching scary films. But when I first saw the alien on the TV, the hair on the back of my neck stood up, I became so terrified I could hear my heartbeat ! But near the end, I got over my fear, but I still couldn't sleep that night! lol. Really inspiring (the whole coincidence vs miracle theme). Abigail Breslin was so adorable and Rory Culkin makes an asthma attack look cute. Mel Gibson and Joaquin Pheonix were great as brothers!
6
Ping Pong 2002,  Unrated)
Ping Pong
This movie was very original! I loved its unique depiction of friendship between two different dudes. Peco was HILARIOUS. Smile was awesome. Panda? HAHA!!! nice nickname! really nice really nice ^.^
7
Taste of Tea, The (Cha No Aji) 2011,  Unrated)
Taste of Tea, The (Cha No Aji)
Out of all the new released movies on the racks in Potomac Video, this movie was the only one that caught my eye and the only one I actually picked up to read the back summary. It's brilliant! It may be a little slow paced for impatient viewers but I didn't mind at at. I loved the Harunos. Ayano and Grandpa were hilarious. Sachiko was so adorable. Very nicely done. Perfect music. Absolutely loved it.
8
Chakushin Ari (One Missed Call) 2004,  R)
Chakushin Ari (One Missed Call)
Whoohoo this movie is pretty scary, especially at the second half of the film (starting at the "exorcism"). Plenty of o-sugar-honey-ice-tea moments. The story was very confusing though, I wished Miike made the plot more easier to understand. Kou Shibasaki was great as Yumi (also in Battle Royale, she made a perfect antagonist). The ringtone? Unforgettable and creepy. Much more better than the remake ringtone!
9
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Like Spirited Away, this is another of Miyazaki's great achievements. Its character developements are great and the visuals are amazing! I loved the romance and comedy. Superb ending!
10
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Gooood. It makes me think about what "cures" people would discover nowadays. Who knew the "cure" for cancer was gonna kill 99% of the world's population? Creepy "darkseekers", they made me jump. Will Smith was great. <3 this movie.
11
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
This is a very original highschool movie. Jon Heder was hilarious! And don't forget Pedro! Great setting. I loved the song in the begining credits (We Are Going To Be Friends by Jack White). I didn't realize that Ligers were real after watching this movie. "Can I have you tater-tots?" lol
12
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
I loved this movie! It's really terrifying. I loved how the director created such a horrifying mood in the story. Great suspense. Plenty of jumpy scenes. The story was very clever and well told. I was hoping there would be English dubbing, but I was ok with the Spanish dub and English subtitles. I loved the symbolism, the games, and setting (the house was creepy). The acting was very believable and Oscar-worthy (especially the amazing Belen Rueda). It kept me at the edge of my seat- I mean couch- the entire time. I was screaming near the end. The ending? You just got to see for yourself!
13
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
Mr. Bean's Holiday
I love Mr. Bean! I used to watch his TV show back then. This movie was really sweet and funny. I liked his style of documenting his adventure through a camcorder. Emma de Caunes was great. I loved the ending!
14
MirrorMask 2005,  PG)
MirrorMask
Hmmm...I gotta say..I've never seen any movie like this one. It's so magical and visually stunning. It's got many different innovative and unusual characters. Valentine is both mysterious (mask on)and cute (mask off). I love the name Helena and her drawings. A must-see.
15
Underworld 2003,  R)
Underworld
One of the best vampire movies made! Kate Beckinsale was beautiful, sexy, and kick-ass as vampire Selene. I loved the action. It's really engaging. The effects were amazing. After watching, it gave me a sense of wanting to be an awesome Death Dealer. whoosh.
16
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
An awesome sequel to the first Underworld. It still got great special effects. The action was cool. Marcus was scary. whoosh.
17
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
Great zombie movie. Milla was amazing as the heroine. It made me jump a couple of times. One of my favorite action films.
18
30 Days of Night 2007,  R)
30 Days of Night
one of the best REALISTIC vampire movies ever made EVAHH! Josh was cool w/ the axe. Danny Huston made a great vampire leader. i was happy to see an ASIAN vampire, i have never seen one in other vamp movies. i couldn't believe Ben Foster, the birdman in xmen3, was the insane lunatic. i admired the survival instincs/tactics of the survivors. those vampies are freakin smart!
19
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
"Run Forrest, run!" . "Mama always said life was like a box of chocolates, you never know what you're gonna get." . "I love you Jenny." Ah, the most memorable quotes in that movie. I never grew tired of watching it when it gets shown on TV every year. Tom Hank's performance (and voice) is so Oscar-worthy. I loved Bubba. I loved how Forrest overcame almost any obstacle and all the serendipities he encountered in his life, it was such a great journey to watch. Haley Joel Osment was sooo adorable!
20
Bella (Beauty) 2006,  PG-13)
Bella (Beauty)
This was very truly moving. I watched it 2x and still made me tear-eyed 2x. It's got good plot and story telling. The flashforwards/flashbacks made a great effect. The music was beautiful. Eduardo Verástegui and Tammy Blanchard had a great chemistry and acted so well. The little girls were adorable. Nice symbolism and object significance. It had some funny parts to it too.
21
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
awesome effects. i loved Bubble Bee!
22
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
This movie is AWESOME. It reeks of awesomeness! One of my favorite animated kung-fu movies! Po was hilarious (i could see Jack Black in him) and adorable and pudgy and fun and adorable! I was impressed by the other celebrities who voiced the other characters. I loved the moral and message it had, especially Master Oogway's (the turle sage) quote. The storyline is great, the animation is amazing, and the kung-fu action was cool. GET READY TO FEEL THE THUNDA!!!
23
Them (Ils) 2006,  R)
Them (Ils)
This supposedly foreign (french) movie has blown me away, just like the Spanish ghost movie The Orphange. The surprise elements were amazing. The filmakers made ordinary noises sound so terrifying! The acting was impressive, especially from Olivia Bonamy. The effects were great. But what scared the heck outta me and disturbed me so much was who THEM turned out to be in the end! Definetely a must-see!
24
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
Bruce Willis was great as RJ. Hammy was FUNNY!
25
Open Season 2006,  PG)
Open Season
Ashton Kutcher was hilarious. He looks like Elliot! Hahahahaha!
26
The Eye 3 2005,  PG-13)
The Eye 3
i thought this was titled The Eye 10 Infinity. but man was this movie FUNNY. this movie is more of a parody but i liked how it made a reference to the previous Eyes. but anyways it was hilarious! yet there were some jumpy scenes especially in the part when the characters were tapping their bowls with chopsticks and all these ghosts started appearing to them (one of my fav scenes).
27
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
FUNNY AND FUN! i couldn't stop laughing at the part when Shaun was talking with Ed, imagining their "plan" like three times before sticking to one. hilarious. Simon Pegg was great! a perfect role for him.
28
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters)
this film was genius! excellent use of bright beautiful colors to enhance mood. Im Sun-yeong was perfect as Su-Mi, great acting! the twist near the end hit me hard, it got me confused. but then I started to get it. got to watch it twice to fully get it. great story.
29
Feng shui 2004,  Unrated)
Feng shui
My first and one of my favorite Filipino horror movies ever! i just loved this movie and its original plot. Gave me the chills!
30
Shake, Rattle & Roll III 1991,  Unrated)
Shake, Rattle & Roll III
I think this is my favorite Shake Rattle and Roll movies. The new ones weren't good and were not scary. The "undin" in the Nanay part of the movie haunted me wheni was a kid.
31
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo) 2006,  Unrated)
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo)
This movie is AMAZING. The animation was breathetaking! The background noises sound so realistic! I love Chiaki! he's hilarious! and lovable! The climax had me grabbing the computer screen. The ending had me crying...it made me wanna bawl out loud like Makoto. But i did wished they showed what happens in her future. one of my favorite animated films. i could watch it over and over again. such a memorable, romantic, funny, and visually stunning film that will have you thinking about the ending for days. (^.^)
"Time waits for no one."
32
Millennium Actress (Sennen joyû) 2001,  PG)
Millennium Actress (Sennen joyû)
Another great animated movie. reminds me of The Girl Who Leapt Through Time but more mature. The ending was so heartbreaking. The visuals were outstanding. such an original story. i couldn't quite put it together when i first watched it but after a second viewing, i started to understand the blending of Chiyoko's past, acting, and present. so cool. one of my faves.
33
Memories 1995,  PG-13)
Memories
Magnetic Rose: this one is proly my favorite out of the three. its so original! the visuals were so unique and imaginative i remember my mouth hanging open while watching it. its sooo good. its such a haunting story.
Stink Bomb: this one is the funniest of the three. i wanted the guy to die though. i was laughing my head off when the soldiers were running for their lives. the ending was a bit disappointing cuz i didn't want it to end that way.
Cannon Fodder: this one's ok. it can get boring because of its length but the idea of a city covered with cannons whose society shoots cannon balls at an unknown enemy for life is pretty cool.
34
Quarantine 2008,  R)
Quarantine
not bad. i enjoyed it. it had funny moments. but i respect the original REC. great movie.
35
Byôsoku 5 senchimêtoru (5 Centimeters per Second) (A Chain of Short Stories about Their Distance) 2008,  Unrated)
Byôsoku 5 senchimêtoru (5 Centimeters per Second) (A Chain of Short Stories about Their Distance)
One of the best animated films I have ever seen. On par with Hayao Miyazaki. Kinda reminded me of The Girl Who Leapt Through Time but much more heartbreaking. I still haven't recovered after watching this film and you'll see why after you watch it. Beautiful animation, landscapes, and characters. Nicely told story, poetic. Very realistic. Very memorable. Also, the theme song fits the movie perfectly (One More Time, One More Chance by Yamazaki Masayoshi). One of those films that stays in your mind for days.
36
Noroi the Curse 2005,  Unrated)
Noroi the Curse
waaayyy scarier than Blair Witch. the plot is pretty easy to follow despite a sort of confusing ending. great build-up with clues leading to a climax. i liked how they stick in different video footages with the subtitles. the performances were remarkable, especially by Mr. Nori, a very interesting character. even the music and supernatural noises adds to the creepy atmosphere and the sudden blackouts. i was pretty disturbed by some scenes, they were so terrifying! the end was a memorable finish, it was the ultimate shocker, so freaking scary. it sent shivers down my spine. this movie definitely left a strong impression on me. its creepy style is one that gives not just terror but also dread, like ur heart just drops. its quite realistic.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments