My Favorite Movies
| chiarli62's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Freaks 1932, Unrated) |
|
| 2 |
A Night at the Opera 1935, Unrated) |
|
| 3 |
A Day at the Races 1937, Unrated) |
|
| 4 |
Modern Times 1936, G) |
|
| 5 |
The Hunchback of Notre Dame 1923, Unrated) |
|
| 6 |
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922, Unrated) |
|
| 7 |
The 39 Steps 1935, PG) |
|
| 8 |
A Star Is Born 1937, PG) |
|
| 9 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 10 |
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984, R) |
|
| 11 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 12 |
Yojimbo 1961, Unrated) |











