My Favorite Movies


  ChGeor9's Rating My Rating
1
Body Heat 1981,  R)
Body Heat
Why Smart Men do Stupid Things.
2
The Postman Always Rings Twice 1981,  PG)
The Postman Always Rings Twice
Very good movie. I like the earlier version also.
3
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
One of the funniest movies that I can watch over and over.
4
The Emperor's Club 2002,  PG-13)
The Emperor's Club
Very thought provoking.
5
Somewhere in Time 1980,  PG)
Somewhere in Time
I found the movie great to watch. I also liked the fact that they used the music from Rachmaniof variations on a Theme by Paginni.
6
A Thin Line Between Love and Hate 1996,  R)
A Thin Line Between Love and Hate
The actors played off of each other very well.
7
Eve's Bayou 1997,  R)
Eve's Bayou
I thought the cast did a good job in the roles.
8
Presumed Innocent 1990,  R)
Presumed Innocent
Makes one think about capital punishment and other legal issues.
9
Time After Time 1979,  PG)
Time After Time
Makes one think about the problems that Time Travel could solve and /or create.
10
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)
The Unbearable Lightness of Being
Photography was good, and the story interesting.
11
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I thought it is a must see.
12
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
The Man in the Moon
Like this down home movie.
13
Great Balls of Fire! 1989,  PG-13)
Great Balls of Fire!
What Talent!
14
Wide Sargasso Sea 1992,  NC-17)
Wide Sargasso Sea
Beautiful photography and scenery. Story was interesting.
15
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
Fun to watch. A future classic.
16
Evil Angels (A Cry in the Dark) 1988,  PG-13)
Evil Angels (A Cry in the Dark)
Very good performances by the cast.
17
The Piano 1993,  R)
18
Risky Business 1983,  R)
Risky Business
Great coming of age movie.
19
The Right Temptation 2000,  R)
The Right Temptation
A good movie to watch on an afternoon.
20
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
I find this a very funny movie.
21
Haepi-endeu (Happy End) 2001,  Unrated)
Haepi-endeu (Happy End)
Makes one think about possibilities in life both good and bad.
22
Ice Princess 2005,  G)
Ice Princess
I liked the movie about going for the gold.
23
The Bedroom Window 1987,  R)
The Bedroom Window
Very good suspense.
24
Summer of '42 1971,  R)
Summer of '42
A classic about coming of age.
25
A Walk on the Moon 1999,  R)
A Walk on the Moon
I liked the acting in the movie. Makes one wonder though why?
26
Wimbledon 2004,  PG-13)
Wimbledon
Funny film with a serious subject matter. Well done performances.
27
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
I liked it. I liked her road map and trip for him.
28
Pretty Baby 1978,  R)
Pretty Baby
Not much to say that has not been said by now.
29
Kama Sutra: A Tale of Love 1996,  R)
Kama Sutra: A Tale of Love
No one can love two masters. Shows what standing by your man can lead to.
30
The Wedding Date 2005,  PG-13)
The Wedding Date
Great cast for the film. I wish I were the one asked to be the date.
31
Along Came Polly 2004,  PG-13)
Along Came Polly
Very trendy but still enjoyable.
32
The Best Man 1999,  R)
The Best Man
I found the movie very enjoyable and also thought provoking.
33
Guantanamera 1995,  Unrated)
Guantanamera
I thought it was a fun movie to watch.
34
Beyond Silence (Jenseits der Stille) 1996,  PG-13)
Beyond Silence (Jenseits der Stille)
Very thought provoking.
I liked it better than Children Of A Lesser God.
35
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman)
I would have to say I liked this movie.
36
Solas (Alone) 1998,  R)
Solas (Alone)
Makes one think about what life would be if roles were reversed, etc.
37
Nowhere in Africa (Nirgendwo in Afrika) 2001,  R)
Nowhere in Africa (Nirgendwo in Afrika)
Makes one wonder what a person would do if uprooted from their homeland.
38
The Heart Is a Lonely Hunter 1968,  G)
The Heart Is a Lonely Hunter
I watched it on the big screen when it came out. It is good still since it makes one think about why we do or don't do things that we should,etc.
39
Here On Earth 2000,  PG-13)
Here On Earth
A clasic tale of love gained/love lost that works without being over sentimental.
40
Dreamer: Inspired by a True Story 2005,  PG)
Dreamer: Inspired by a True Story
I am glad I saw this movie.
41
Desire Under the Elms 1958,  Unrated)
Desire Under the Elms
A Classic that everyone should watch if they get a chance.
42
A Farewell To Arms 1957,  Unrated)
A Farewell To Arms
I liked the book better; however; the movie is also very good.
43
The Big Easy 1987,  R)
The Big Easy
I thought the cast was good for the story.
44
Coming Home 1978,  R)
Coming Home
I watched it when it first came out on Laser Disc. I thought it was good movie cause me to ask questions about my beliefs and thinking.
45
Easy Rider 1969,  R)
Easy Rider
I liked it better when I first saw the film; however; it still holds up as a movie
46
The Last Picture Show 1971,  R)
The Last Picture Show
Worth watching at least once.
47
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
48
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
Can't Buy Me Love
Makes me glad I finished school when I did.
49
The Whole Nine Yards 2000,  R)
The Whole Nine Yards
The cast was great for the show.
50
What Women Want 2000,  PG-13)
What Women Want
Cast was perfect for this film
51
Jan Dara 2001,  R)
Jan Dara
Held my attention and made me grateful for a less confused life.
52
Untold Scandal 2003,  Unrated)
Untold Scandal
Interesting to see how a story can port from one culture to another.
53
Blown Away 1992,  R)
Blown Away
Kept me watching as each twist came into play.
54
Inventing the Abbotts 1997,  R)
Inventing the Abbotts
Good movie to watch when not rushed and can think about its ideas.
55
How to Make an American Quilt 1995,  PG-13)
How to Make an American Quilt
Very thought provoking Drama.
56
It Had to Be You 2000,  PG)
It Had to Be You
A nice show to watch on a Lazy Sunday Afternoon.
57
Modern Problems 1981,  PG)
Modern Problems
I still find it as funny as when I first saw it at the theater.
58
A Little Romance 1979,  PG)
A Little Romance
Good clean fun movie about young love. Fun seeing Diane Lane when still young.
59
Kind Hearts and Coronets 1949,  Unrated)
Kind Hearts and Coronets
A classic everyone should watch.
60
I Think I Love My Wife 2007,  R)
I Think I Love My Wife
Very old theme done in a funny upbeat style.
61
Sous le sable (Under the Sand) 2000,  R)
Sous le sable (Under the Sand)
Interesting film about loss of a loved on and dealing with the loss.
62
West Side Story 1961,  PG)
West Side Story
I saw it when it first came to the Movies, it still holds up as a work of Art.
63
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
A Walk in the Clouds
I liked this movie about how events can change a persons life.
64
Flawless 2007,  PG-13)
Flawless
Great roles for both of the leads. They work well together.
65
Chaplin 1992,  PG-13)
Chaplin
Makes one think about the cost of standing for what you believe.
66
Modern Times 1936,  G)
Modern Times
Shows we should never forget the past. How it still is relevent today.
67
The Red Pony 1949,  Unrated)
The Red Pony
I find the movie still stands the test of time. I like the work of John Steinbeck.
68
Shall We Dance 2004,  PG-13)
Shall We Dance
I enjoyed the movie a lot.
69
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
John Cusack was excellent in his role.
70
The Leading Man 1996,  R)
The Leading Man
I would never have taken the offer. But then there would be no story.
71
The Great Buck Howard 2008,  PG)
The Great Buck Howard
Was very funny and also made me think about growing up with greatness.
72
All Night Long 1961,  Unrated)
All Night Long
Very good period piece
73
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
Captain Corelli's Mandolin
I thought the actors were well cast for the roles they played.
Maeks one think about what they would do in various situations of trouble.
74
The Journey of August King 1995,  PG-13)
The Journey of August King
Very fine presentation.
Makes one wonder what they would do to help another.
75
The Hairdresser's Husband 1992,  R)
The Hairdresser's Husband
I found it a very interesting film.
Makes one think about what wants and why.
76
Don't Move (Non ti muovere) 2004,  Unrated)
Don't Move (Non ti muovere)
I find penelope Cruz was good in her role. It shows she can play both good and bad as an actress.
77
Lady In the Dark 1944,  G)
78
Foreign Student 1994,  R)
Foreign Student
Excellent movie, though not completely believable for different reasons. I highly reccomend this film.
79
Devil in a Blue Dress 1995,  R)
Devil in a Blue Dress
I think this is one of the best movies with Denzel Washington.
Would like more of the series with him.
80
Julian Po 1997,  PG-13)
Julian Po
I found it interesting like reading a story by Edgar Allen Poe or watching an Alfred Hitchcock movie.
81
Snow Falling on Cedars 1999,  PG-13)
Snow Falling on Cedars
Makes wonder the real price we pay for hate and prejudice.
I liked the actors they did their roles very well.
82
The Other End of the Line 2008,  PG-13)
The Other End of the Line
It is just a plain fun movie.
Oh what a tangled web we weave...
83
The Great Race 1965,  Unrated)
The Great Race
It is a fun comedy.
It proves Natalie Wood was both great in Serious and Comedy roles.
84
The Time Machine 1960,  G)
The Time Machine
I think it is a very interesting story. I also liked the movie Time After Time. Both are good at dealing with the subject.
85
Some Girls (Sisters) 1988,  R)
Some Girls (Sisters)
The cast made this movie work.
I also thought of other movies with the cast members.
86
Mail Order Bride 2008,  Unrated)
Mail Order Bride
Not completely believable; however; seeing Daphne Zuniga makes it worth watching.
87
Romancing the Bride 2005,  Unrated)
Romancing the Bride
A nice piece of fluff to watch when you want to kick back and put the brain in neutral.
88
Hors de Prix (Priceless) 2006,  PG-13)
Hors de Prix (Priceless)
I liked this French Farce in the style of Moliere.
89
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
Girl With a Pearl Earring
Makes one think about what a person would do to have the status or life desired.
90
Transsiberian 2008,  R)
Transsiberian
I think the actors were very good in their roles.
I especially liked the way Ben Kingsley played his role.
91
The Human Stain 2003,  R)
The Human Stain
Makes one think about the lies told by people and why.
I think Anthony Hopkins was great in his role.
92
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
Sort of like Facebook...
Catherine Keener was very good, I am getting to like her in movies more and more. She is good as a supportting actress. I also did not recognize Cameron Diaz, so she can play more than a sexual plaything.
93
Leaving (Partir) 2009,  Unrated)
Leaving (Partir)
Not sure what I would do in a situation where my wife were leaving me for another. Also not sure about why a woman would give up what she has gained in the past. But I thought I am glad I watched the film, though my French is not worth mentioning, at least the captions were helpful.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments