My Favorite Movies


  cherw89's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings 1978,  PG)
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
This one is better that the first two.
4
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
5
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
6
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
I LOVE this movie it's soooo good
7
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
8
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
9
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
This one was truely funny, and Johnny depp was sooooooo HOTT!!!
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
12
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
I love this movie....i cried at the end...lol
13
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
No one could have done a better job than Johnny Depp!!
14
Secret Window 2004,  PG-13)
15
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
Great Movie.
16
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
Will and Martin make a great team...they're sexy tooo...lol
17
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
Will and Martin were...WOW..in this movie...so hot
18
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
One of the best movies ever made...love it!!!
19
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
I cried at the end...love this movie.
20
A Walk to Remember 2002,  PG)
21
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
really good movie
22
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
25
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
LOVE ITTTTTTTT
27
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
28
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
29
Along Came a Spider 2001,  R)
30
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
31
American Pie 1999,  R)
32
Blade II 2002,  R)
33
The Island 2005,  PG-13)
34
American Pie 2 2001,  R)
35
The Italian Job 2003,  PG-13)
36
Blade 1998,  R)
37
The Mask 1994,  PG-13)
38
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
39
The Butterfly Effect 2004,  R)
40
Deep Blue Sea 1999,  R)
41
Final Destination 2000,  R)
42
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
43
Final Destination 3 2006,  R)
44
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
45
Red Eye 2005,  PG-13)
46
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
47
Transformers 2007,  PG-13)
48
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
49
Saw II 2005,  R)
50
White Chicks 2004,  PG-13)
51
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
52
Grindhouse 2007,  R)
53
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
54
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
55
Hellraiser 1987,  R)
56
300 2007,  R)
57
Wedding Crashers 2005,  R)
58
The Matrix 1999,  R)
59
Grease 1978,  PG)
60
The Godfather 1972,  R)
61
Gladiator 2000,  R)
62
V for Vendetta 2006,  R)
63
Sin City 2005,  R)
64
Donnie Darko 2001,  R)
65
50 First Dates 2004,  PG-13)
66
The Breakfast Club 1985,  R)
67
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
68
Underworld 1996,  R)
69
Underworld: Evolution 2006,  R)
70
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
71
Labyrinth 1986,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments