My Favorite Movies
| cherubdust74's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 2 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 3 |
Beaches 1988, PG-13) |
|
| 4 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 5 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 6 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 7 |
Grease 1978, PG) |
|
| 8 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 9 |
A Bronx Tale 1993, R) |
|
| 10 |
Meet The Fockers 2004, PG-13) |
|
| 11 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 12 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 13 |
Once Upon a Time in America 1984, R) |
|
| 14 |
Pay It Forward 2000, PG-13) |
|
| 15 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 16 |
White Noise 2005, PG-13) |
|
| 17 |
My Fair Lady 1964, G) |
|
| 18 |
Snow White and the Seven Dwarfs 1937, G) |
|
| 19 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 20 |
Me, Myself & Irene 2000, R) |
|
| 21 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 22 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 23 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 24 |
The Cable Guy 1996, PG-13) |
|
| 25 |
Oliver Twist 1999, PG-13) |
|
| 26 |
Oliver! 1968, G) |
|
| 27 |
Annie 1981, PG) |
|
| 28 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 29 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 30 |
Some Kind of Wonderful 1987, PG-13) |
|
| 31 |
Mrs. Doubtfire 1993, PG-13) |
|
| 32 |
Tootsie 1982, PG) |
|
| 33 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 34 |
Mask 1985, PG-13) |
|
| 35 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 36 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 37 |
Truly, Madly, Deeply 1991, PG) |
|
| 38 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 39 |
Dad 1989, PG) |
|
| 40 |
The King and I 1956, G) |
|
| 41 |
Sexy Beast 2001, R) |
|
| 42 |
Love, Honour And Obey 2000, R) |
|
| 43 |
Closer 2004, R) |
|
| 44 |
Alfie 2004, R) |
|
| 45 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 46 |
Wrong Turn 2003, R) |
|
| 47 |
Wolf Creek 2004, R) |
|
| 48 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004, PG-13) |
|
| 49 |
Bambi 1942, G) |
|
| 50 |
Cold Mountain 2003, R) |
|
| 51 |
Nil by Mouth 1997, R) |
|
| 52 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 53 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 54 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 55 |
Sleepers 1996, R) |
|
| 56 |
The Fan 1996, R) |
|
| 57 |
Cape Fear 1991, R) |
|
| 58 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 59 |
Shakespeare in Love 1998, R) |
|
| 60 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 61 |
Patch Adams 1998, PG-13) |
|
| 62 |
Jack 1996, PG-13) |
|
| 63 |
Personal Services 1987, R) |
|
| 64 |
Billy Elliot 2001, R) |
|
| 65 |
Little Big Man 1970, PG) |
|
| 66 |
Teen Wolf 1985, PG) |
|
| 67 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 68 |
A Walk in the Clouds 1995, PG-13) |
|
| 69 |
Constantine 2005, R) |
|
| 70 |
The Polar Express 2004, G) |
|
| 71 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 72 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 73 |
Turner and Hooch 1989, PG) |
|
| 74 |
Splash 1984, PG) |
|
| 75 |
Assassins 1995, R) |
|
| 76 |
Monster 2003, R) |
|
| 77 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 78 |
Mighty Joe Young 1998, PG) |
|
| 79 |
Nutty Professor II - The Klumps 2000, PG-13) |
|
| 80 |
Holy Man 1998, PG) |
|
| 81 |
The Nutty Professor 1996, PG-13) |
|
| 82 |
Coming to America 1988, R) |
|
| 83 |
I Still Know What You Did Last Summer 1998, R) |
|
| 84 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 85 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 86 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 87 |
Hide and Seek 2005, R) |
|
| 88 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 89 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 90 |
Shallow Hal 2001, PG-13) |
|
| 91 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 92 |
Stir of Echoes 1999, R) |
|
| 93 |
Mystic River 2003, R) |
|
| 94 |
She's Having a Baby 1988, PG-13) |
|
| 95 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 96 |
EdTV 1999, PG-13) |
|
| 97 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 98 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 99 |
Staying Alive 1983, PG) |
|
| 100 |
Phenomenon 1996, PG) |
|
| 101 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 102 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 103 |
Rebel Without a Cause (1955) , Unrated) |
|
| 104 |
Rebel Without a Cause 1955, PG-13) |
|
| 105 |
The Leading Man 1996, R) |
|
| 106 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 107 |
The Witches of Eastwick 1987, R) |
|
| 108 |
Dead Man Walking 1995, R) |
|
| 109 |
Thelma & Louise 1991, R) |
|
| 110 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 111 |
The Shining 1980, R) |
|
| 112 |
Gangs of New York 2002, R) |
|
| 113 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 114 |
Steel Magnolias 1989, PG) |
|
| 115 |
This Year's Love 1999, Unrated) |
|
| 116 |
K-9: P.I. 2002, PG-13) |
|
| 117 |
Tristan & Isolde 2005, PG-13) |
|
| 118 |
Austin Powers: International Man of Mystery 1997, PG-13) |
|
| 119 |
You, Me and Dupree 2006, PG-13) |























































































































