My Favorite Movies


  CherryBurn's Rating My Rating
1
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
2
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II) 2003,  Unrated)
3
Labyrinth 1986,  PG)
4
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
5
Ordinary Decent Criminal 1999,  R)
6
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
7
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
8
MirrorMask 2005,  PG)
9
Queen of the Damned 2002,  R)
10
Dracula 2000 2000,  R)
11
Interview with the Vampire 1994,  R)
12
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
13
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
14
The Holiday 2006,  PG-13)
15
Quills 2000,  R)
16
The Crow 1994,  R)
The Crow
I have to say I love this film. I think the fact that Brandon Lee died while filming made it into a cult hit. It's a shame he didn't get a chance to try something else. This film is in my favorites collection and it will stay there forever
17
Tommy 1975,  PG)
18
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
19
Hackers 1995,  PG-13)
20
Cruel Intentions 1999,  R)
21
Basic Instinct 1992,  R)
22
Fatal Attraction 1987,  R)
23
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
24
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
25
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
26
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
27
The Notebook 2004,  PG-13)
28
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Yeah it's ok - good effects for the time
29
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
30
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
31
Grizzly Man 2005,  R)
Grizzly Man
I watched this an couldn't stop laughing, now don't get me wrong this isn't a comedy it's just Timothy Treadwell is hilarious. I do have alot of respect for the guy but he's a few sandwiches short of a picnic if you know what I mean.
Even though he is a bit loopy you can't help but recognise that love and respect he has for the animals he spent his whole life studying. I mean the fact that he would rather let one of them kill and eat him rather than shoot it kind of shows this.
32
The Wicker Man 2006,  PG-13)
33
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
34
Four Brothers 2005,  R)
35
Hannibal 2001,  R)
36
The Silence of the Lambs 1991,  R)
37
Manhunter 1986,  R)
Manhunter
I prefer this version to The Silence of the Lambs - a very good film
38
Red Dragon 2002,  R)
39
Ed Gein 2001,  R)
40
Exorcist - The Beginning 2004,  R)
41
The Exorcist 1973,  R)
42
Man on Fire 1987,  R)
43
Ghost World 2001,  R)
44
Enemy of the State 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments