Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  CheriHa's Rating My Rating
1
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
Funny and hit pretty close to home at the time that it came out.
2
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Funny, but, unlike most movies, it's not as good as its sequel.
3
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
Great.
4
American History X 1998,  R)
American History X
I love this movie. Watch out if you're not looking for confrontation.
5
Anger Management 2003,  PG-13)
Anger Management
Not an Adam Sandler movie that caught my attention.
6
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
Behind Enemy Lines
Owen Wilson gets a movie under him that's not a comedy. Good job. I liked it.
7
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
This movie is pretty much perfect.
8
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
Really original and a movie everyone's seen.
9
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
LOVE this movie. every little aspect about this movie ROCKS. not a thing wrong with it.
10
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
Hilarious.
11
A Bug's Life 1998,  G)
A Bug's Life
The plot is unlike any other. The most underrated Pixar film.
12
Cars 2006,  G)
Cars
"The Fast & the Furious" for kids.
Loved it.
13
A Claymation Christmas Celebration 1987,  G)
A Claymation Christmas Celebration
one of the funniest friggen things i've ever seen
14
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
I cannot watch this movie without crying my eyes out. I love Kevin Costner.
15
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
The Dirty Dozen
another classic old war movie. i really like the plot
16
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
17
Elf 2003,  PG)
Elf
This film, in my opinion, sets Will Ferrell apart from all of his others. This movie is beyond cute. A character that Ferrell has never even set foot near before. Simply excellent.
18
Ellen DeGeneres: Here and Now 2003,  PG)
Ellen DeGeneres: Here and Now
Fucking hilarious! quote it like my life depended on it
19
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
This film is hilarious. There's not a damn thing wrong with it.
20
Enough 2002,  PG-13)
Enough
it's not going to win any awards or anything but this movie, for jennifer lopez, is different than "Maid in Manhattan" or "The Wedding Planner" in that it is FAR from a romantic comedy. i thought it was pretty good. & who doesn't love a good ass kicking?
21
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
Fever Pitch (The Perfect Catch)
yet another movie that i doubt will win any awards, but i just love. if i met jimmy fallon's character in real-life, i'd marry him on the spot. he's crazy, sure, but not stupid like his character in taxi. i was surprised by jimmy fallon's abilities.
22
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Amazing.
Pixar's the shit.
23
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
One of those old school movies everyone has to see as a child.
24
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
Classic and kick ass
25
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
Good,
funny,
represents animated films well.
26
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
I love super heroes.
27
The Iron Giant 1999,  PG)
The Iron Giant
I really like this movie. I think it's pretty heartfelt.
28
Just Married 2003,  PG-13)
Just Married
This movie is funny and shows the more realistic side of life/relationships. I like Ashton Kutcher.
29
Kelly's Heroes 1970,  PG)
Kelly's Heroes
"quit with them negative waves!" a very funny movie, considering clint eastwood is in it! a classic old war movie that everyone should see
30
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
Not a "good" movie, but it's cute. Good way to pass the time. I like it.
31
Lethal Weapon 2 1989,  R)
Lethal Weapon 2
After a while this series sort of starts to run together, but who doesn't love a good shoot-'em-up Mel Gibson movie?
32
Lethal Weapon 3 1992,  R)
Lethal Weapon 3
They're all starting to blur together.
33
Lethal Weapon 4 1998,  R)
Lethal Weapon 4
This one's good because they're one big happy family.
34
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
Classic.
35
Lilo & Stitch 2003,  G)
Lilo & Stitch
A Disney movie that's come out in the last decade that hasn't been a sequal, boring, shitty, or done with Pixar.
36
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
AMAZING. WAY BETTER THAN ALL THREE MOVIES COMBINED. I WAS SCARED SHITLESS THROUGH THE ENTIRE THING. It's the kind of movie where you forget you're not actually there in a movie theater with tons of other people. My palms were sweaty. The dude takes on an F35. Bruce Willis is my hero and Justin Long is cuter than shit. The man should be dead SEVERAL TIMES OVER, but he's not, so eat shit. GO SEE IT NOW
37
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
It may not be the best movie, but it's downright funny and is a very realistic depiction of the life of stuck up fru fru girls.
38
Meet the Robinsons 2007,  G)
Meet the Robinsons
I wasn't too interigued or chomping at the bit to see it, but it's really cute.
39
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
This movie is beast and I don't care if anyone dislikes it or judges me because I like it.
40
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
Cute as hell.
Good stuff.
41
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
An action film that keeps me laughing throughout, but still manages to have a serious action packed plot that makes you hope for the best for the characters.
42
Mr. Brooks 2007,  R)
Mr. Brooks
THIS MOVIE ROCKED. I was so worried about either Dane Cook or Demi Moore ruining it, but it rocked. See it.
43
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
Mr. Deeds
One of those LESS stupid Sandler films. Really cute. He plays a really nice character.
44
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
A movie that even the producers didn't expect to do too well. This movie and how good it is spread by word of mouth and made it a success. I love this movie and quote lines from it all the time.
45
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
yet another snooze-fest from Black.
46
The Net 1995,  PG-13)
The Net
it's pretty old school & i'd say that's the only thing holding this movie back.
47
Noises Off... 1992,  PG-13)
Noises Off...
A classic.
48
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
I don't give a shit if this movie is completely opposite from the original, this movie rocks!
49
Office Space 1999,  R)
Office Space
one of the greatest movies of all time. it is so true.
50
The Other Sister 1999,  PG-13)
The Other Sister
Straight to my heart.
51
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
BAD ASS.
52
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Cute, slow beginning, good overall message. They claimed this was "the funniest Pixar film yet", but that's a flat out lie. It's not really funny at all. I like how they intertwined the title into the movie and the plot was very original. "Lifted" the short film in the beginning wasn't all the funny either...and the previews for the next movie "Wall*E" looks like an E.T. repeat...
53
Robots 2005,  PG)
Robots
Doesn't add up to a Pixar picture...
54
Runaway Bride 1999,  PG)
Runaway Bride
I just love Julia Roberts.
55
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
It's surprisingly not just a repeat of the first.
56
Saturday Night Live: The Best of Will Ferrell 2002,  Unrated)
Saturday Night Live:  The Best of Will Ferrell
Aside from "Elf", Will Ferrell sucks.
57
Speed 1994,  R)
Speed
I don't care who hates Keanu Reeves, you don't need to be much of an actor when you're on a bus flying through the air. I'm also a huge Sandra Bullock fan and this is a movie other than romantic comedy to put under her belt. The bad guy was a creep and shit blew up. The movie is even named after an illegal drug. Go Speed.
58
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Beast fight scenes, creepy bad guy, the start to a kick ass series.
59
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Really lets you in to "the dark side" with the mother rescuing sequence. The queen is cool when they're trying to escape.
60
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
A lot of people didn't like this movie, but I thought it did a good, dramatic job of finishing off the series.
61
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
The one Star Wars movie that I think EVERYONE knows.
62
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
A killer 'blowing up the Death Star' sequence.
63
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Good beginning and
Ewoks rule - enough said.
64
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
Who doesn't love a chick kickin' some ass?
65
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
An EXCELLENT start for the best animation company in existance.
66
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
Sadly not as good as it's prequel.
67
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
this movie was very exciting. i like shia labeouf & he did a good job. it's pretty funny too. i like it. can't wait for the sequel.
68
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
The Truth About Cats & Dogs
Really funny and original plot.
69
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
Two Weeks Notice
Pretty predictable, but there's just something about it...
70
Up 2009,  PG)
Up
this film is AWESOME! Pixar's done it again! that's one HELLUVA house! Asner is a PERFECT cast for Fredrickson - he did a phenomenal job. Muntz is far more evil than you'd expect. dug is the definition of adorable - he tells the best jokes! kevin is KICK ASS. the trailers for when Fredrickson's house first takes off, do not do justice to the real scene in the film. the chase scene in the beginning is wicked. the score is equally as flooring. this movie certainly keeps you guessing. it is so funny, if you're not laughing, you're crying, & the next second you're laughing again. when they say adventure - THEY MEAN IT! i can't wait to see it in 3D (the time i wanted sold out)...& the entire theater cooed when gus (the cloud) first took the screen in partly cloudy XD
71
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
I don't know what it is about this film, but I freakin love it.
72
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
are you kidding?! this movie is amazing! it's cute beyond reason
73
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
While DiCaprio does an amazing job, I hate the plot and I hate Johnny Depps character.
74
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
Again, predictable, but I find the plot to be rather original and it's cute as hell so shut up.
75
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
I love X-Men.
76
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
More in depth of the characters lives. I feel like I know these people. The movie does a good job of making you care about the people in this movie and wish you could fight along side them for mutant rights.
77
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
There had better be a fourth one commin'...
78
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
This is one of those movies that you loose brain cells to, but who doesn't like doing that now and again. Not a cast party goes by that I don't watch this movie.
79
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
I love how cynical it is.
Always a winner
80
Chicken Run 2000,  G)
Chicken Run
I love claymation. While not my forte, it's still very cool.
81
The Indian in the Cupboard 1995,  PG)
The Indian in the Cupboard
a very original plot. quite fun when i was a kid. i loved the compassion the kid felt for begins he straight up isn't responsible for & he's so young!i think it's pretty good
82
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
The Lion King 2 - Simba's Pride
Demeans it's prequel; an embarrassment to The Pridelands.
83
The Road to El Dorado 2000,  PG)
The Road to El Dorado
Wild plot; it visits so many places and does so much. Funny too.
84
Warriors of Virtue 1997,  PG)
Warriors of Virtue
Some ass kickin' for little kids. It's cool.
85
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Duh.
86
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
How could it be anything less?
87
Get Shorty 1995,  R)
Get Shorty
kick ASS movie
88
The Departed 2006,  R)
The Departed
this is one helluva movie! GREAT cast: Nicholson, DiCaprio, Wahlberg, Damon, Sheen, Baldwin. it's a tad odd, but BAD ASS & if you like The Boondock Saints, then you should DEFINITELY pick up this movie! It's basically & updated version of The Boondock Saints - bad ass-wise, not plot-wise - these movies are completely different in terms of plot
89
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Any movie that has the main character slicing off a man's head with two swords at once is very good.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments