My Favorite Movies


  ChemaPart3's Rating My Rating
1
Rocky 1976,  PG)
Rocky
Awesome movie!!! Can't say anything more.
2
Singles 1992,  PG-13)
Singles
Great. Just great.
3
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
No review necessary
4
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
Makes me cry. really.
5
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
KICK ASS!!!
6
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Don't go in the water. EVER!
7
Eurotrip 2004,  R)
8
Death Race 2000 1975,  R)
Death Race 2000
Un clásico del cine low budget.
9
Amazon Women on the Moon 1987,  R)
Amazon Women on the Moon
Try it. I dare you.
10
Galaxy Quest 1999,  PG)
Galaxy Quest
Funny
11
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
Scary and sad.
12
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Awesome.
13
Unforgiven 1992,  R)
14
The Magnificent Seven 1960,  R)
The Magnificent Seven
A classic.
15
Tough Guys 1986,  PG)
Tough Guys
Believe it or not: It's funny
16
Taken 2008,  PG-13)
Taken
Liam Neesom kicking ass like NEVER before. Better than Darkman.
17
Predator 1987,  R)
Predator
"Get to the chopper".
"I ain't got time to bleed".
"¿Qué paso mujer? ¡Dime!".
"¡La selva. La selva se lo llevo!".
"If it bleeds, we can kill it".
18
Mystic River 2003,  R)
Mystic River
Normal plot. GREAT acting.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. ChemaPart3
    ChemaPart3 posted 2 years ago

    One o the greatest movies ever.