My Favorite Movies


  chelano's Rating My Rating
1
Caddyshack 1980,  R)
Caddyshack
This movie always amazes me for its time. A great cast and a great and funny story. Very funny humor. The added gopher was a great touch to give the movie some more comedy. Bill Murray and Chevy Chase had problems with each other before this movie and they learned to work together for this film. Including the great improve scenes they did together. Rodney Dangerfield was also a nice added touch to the film and since it was rated R they allowed him to be a bit nastier. This movie has everything.
2
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
This is a number one classic. The ruler of slapstick movies. You will catch yourself repeating lines from this movie for years. Comedy during this time was different than what you see now a days. And sometimes, it is even better. Great movie.
3
The Kentucky Fried Movie 1977,  R)
The Kentucky Fried Movie
The maker's of airplane and animal house get together before they become famous and make this hilarious film of 70's commercial spoofs and a small Bruce Lee spoof movie. Very funny stuff and some great slapstick and subjects you just don't see anymore.
4
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
National Lampoon's Vacation
Great movie. This would suck to have this happen on vacation. The Griswold family is a classic family everyone will remember. Chevy Chase has a great role and the movie is very funny.
5
Along Came Polly 2004,  PG-13)
Along Came Polly
Such a funny movie. I actually watched it like four times in a row. I really did. It has parts that you laugh at every time you watch no matter what. Philip Seymour Hoffman you usually see in a lot of serious rolls. Here is could just be funny and ridiculous. He was a great added comedic talent to the film. The rest of the cast did great too.
6
Sideways 2004,  R)
Sideways
This movie always feels like a summer movie and the strip was flawless. The cast was amazing and overall so was the movie. The feel makes you feels so many emotions, but in the end you feel....strange. But in a good way.
7
Airplane 2 - The Sequel 1982,  PG)
Airplane 2 - The Sequel
The movie did repeat a lot of the humor from the first, but in different situations which still made it pretty funny. Plus it was slapstick and you can always laugh at that. Some of the same returning characters too which was nice.
8
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
Family Guy has always been a great show and to come out with an uncensored movie was pure genius for all the fans. Funny as ever and a great movie.
9
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
Probably one of my favorite movies by Kevin Smith. Using adult humor, very great characters with personalities, then throwing in comics, video games and the mall. Pure genius. Great story too. And some amazing dialog by Jason Lee.
10
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Amazing...laugh out loud funny. Just as good as the first. This one was in color which was different. But the dialog was just as crazy. Plus there was a scene that totally blew away the first movie's scenes.
11
Clerks 1994,  R)
Clerks
Off the wall amazing dialog for this film. Nothing but talking. The fact that it was black and white really didn't do anything because the dialog was that good. Non stop laughing from the things said. Some great sick humor.
12
The Aristocats 1970,  G)
The Aristocats
One of my favorite disney movies. I love the animation and the personality of all the characters. The music is very good too. This is a great film.
13
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
A classic movie with good humor and great music. A lot of nice cameos and one of the best police chase scenes you will EVER see. Great story and like always, great characters.
14
Garden State 2004,  R)
Garden State
A great movie and cast. This is one of those amazing everyday films. It has that real life feeling to it. The movie is very low key but keeps you interested throughout.
15
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
This movie takes drugs to a crazy level. The craziness that Ewan McGregor sees from not taking and taking drugs is crazy. This film really shows how sick drugs can be. And there is a scene with a baby that will scar you for life.
16
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Jim Henson did a great job on this film. It has a wonderful fantasy feel. David Bowie's songs get annoying but you do catch yourself singing them. A lot of great puppets and voice talent.
17
The Return of the Living Dead 1985,  R)
The Return of the Living Dead
cult classic. You must watch this if you love zombies and heavy metal. I am serious. You will watch the movie and think that it is dumb and very cheesy, but then you realize because of that, how much you really love it. "YOU WANNA PARTY!" Watch this movie to see why I yelled that.
18
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
A classic with some great one liners. Kurt Russel just had the voice to pull those off. Putting an everyday truck driver in a fantasy type story was crazy, but it grows on you and the movie fits together very well.
"It's all in the reflexes"....HAHA
19
Howard the Duck 1986,  PG)
Howard the Duck
A very nice classic. The movie at first is hard to get use too and of course this Howard is not as raunchy as the one from the comics, but they still did a great job and it turned out really well. The costume really did work too.
20
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Great sci fi movie. They still used the same kind of graphics as the old star wars movies which I liked. Mostly the use of models with only slight CG which really gave it a retro feel with the futuristic background.
21
Master of the Flying Guillotine 1975,  R)
Master of the Flying Guillotine
I really enjoyed this film. It was poorly edited, but what do you expect. The story line is not bad and all the characters have interesting abilities. It is very entertaining
22
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
Very impressed by this movie. The story was great and I am very pleased that it was rated R. You cannot have the full punisher effect without that rating. But I just wish Travolta wasn't in it.
23
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
This movie is great. Showing that you can have one story and just switch to another story that makes your head spin. Classic great story line and vampires
24
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
This movie was beautifully done artistic wise. It had a great story that leaves you feeling very emotion. This movie is jam packed with emotion. You really feel the pain.
25
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
In my eyes this is one of Jet Li's best films because he gets to fight and he really gets to show off his acting skills. The movie has wonderful beautiful scenes and really sad story lines that lets you feel the pain that he went through. Great film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments