My Favorite Movies


  chefman613's Rating My Rating
1
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Wicked Movie
Johnny Depp at his finest!
What a secadelic movie! One of the best trips you'll evr have!
2
The Lord of the Rings 1978,  PG)
The Lord of the Rings
The original! U have got to see this! Watch this movie!
3
The Hobbit 1978,  Unrated)
The Hobbit
A little different from the original, but still vary good! PArt 2
4
Lil Pimp 2003,  R)
Lil Pimp
Its funny, If u love ludacris,bernie mac Lill kim,carmen electra,and william shnattner, ull love this!
5
Waking Life 2001,  R)
Waking Life
This is a vary wierd movie, some of u might not like it,and or understand it. try it out
6
I Married a Strange Person 1997,  R)
I Married a Strange Person
Funny as hell! wierd, but funny give it a try
7
Watership Down 1978,  PG)
Watership Down
VAry,great piece of art! The life of a rabbitt! Its sorta sad,but u have to watch it!
8
Clerks 2001,  Unrated)
9
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Wicked Cartoon! What A trip to watch!
10
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Great Thinker Movie!
Well thought out
Keven Spacy, is convincning!
11
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
Ninja Scroll
Great Cartoon! Manga Cartoons Kick Ass!
12
Easy Rider 1969,  R)
Easy Rider
What an experince to Do Great Movie, Jack Nicilson say my Favorite thing about us an aliens
13
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
Do I even Have to Say Anything!
14
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
What an imagination!
15
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Stanky KuBRick
is a geinus!
16
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
Rob Zombie, kicks ass
17
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
Unforgetable!
18
Reefer Madness ,  PG)
19
The Doors 1991,  R)
The Doors
Jim Morreson Rocks,
Val kilmer does a wickd job!
20
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
Enough said!
21
Reefer Madness (Tell Your Children) (Doped Youth) 1936,  PG)
Reefer Madness (Tell Your Children) (Doped Youth)
You Have to see This!
Then check out the movie
Grass,Is a documentery,narrated by Woody Harrelson! Its a must see too!
22
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
Star Wars: Clone Wars - Volume 1
Cartoons Rule
23
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
Star Wars: Clone Wars - Volume 2
Cartoons Rule
24
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Star Wars
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Its Star Wars
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Star Wars,is an amazing,Box set of movies,Pure genius,George Lucas
27
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Star Wars is awesome
28
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Star Wars
29
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Str Wars Waht a way to end IT!
30
Wonderland 2003,  R)
Wonderland
Well,if u like drugs,killin, money, its quite the movie, U gota see this! Val is so Good!
31
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Genious!
32
Spartacus 1960,  PG-13)
Spartacus
enough said
33
Up in Smoke 1978,  R)
Up in Smoke
What A trip! These guys are the Fathers!
34
Cheech & Chong's Next Movie 1980,  R)
Cheech & Chong's Next Movie
What A trip! If only eh
35
Cheech and Chong's Nice Dreams 1981,  R)
Cheech and Chong's Nice Dreams
Nice Dreams Indeed
36
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over 1982,  R)
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over
How do they do it
37
Cheech and Chong's Still Smokin' 1983,  R)
Cheech and Chong's Still Smokin'
Funny ashell!
38
Cheech and Chong's The Corsican Brothers 1985,  PG)
39
Platoon 1986,  R)
Platoon
U've seen it u know!
40
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
I dont have to say anything
41
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
What a movie!
42
Mad Max 1979,  R)
Mad Max
Brilliant!
43
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
44
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
Mad Max 2: The Road Warrior
Its Mel
45
The Shining 1980,  R)
The Shining
enough said!
46
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
Amzin movie n it all true!
47
American History X 1998,  R)
American History X
nothin needs to b said! u know wat i mean
48
The Muppet Movie 1979,  G)
The Muppet Movie
Jim Hanson was a complete geinus, when he created the muppets! Well Done
49
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
This is such an amazin film, A must see!
50
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Waht A movie!
51
The People Vs. Larry Flynt 1996,  R)
The People Vs. Larry Flynt
Brillient Movie! great performance!
52
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Such an amazing Movie, It does the original one, Justice
53
Ultimate Avengers: The Movie 2006,  PG-13)
Ultimate Avengers: The Movie
Did i say I lovd cartoons
54
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
Come On, I mean an 80's love story,with 2 of the greatest actors! what could be better! Drew is is a hottie! and Adam well....he speaks for him self!
55
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Tim Butron Is amazin
56
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Wickd MOvie Gtreat Actors/Actress!
57
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
Hilarious
58
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
These guys r crak heads, What an imagination! I LOVE SOUTH PARK!
59
Willow 1988,  PG)
Willow
Brilliant, Wel Done!
60
Little Nicky 2000,  PG-13)
61
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
Hilarious
62
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
Charlie's Angels
BABES
63
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
Charlie's Angels - Full Throttle
They r babes
64
The Longest Yard 2005,  PG-13)
65
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
2 of my most fav actors, Drew Barrymore, Such a BABE
66
Saturday Night Live: The Best of Adam Sandler 1999,  Unrated)
Saturday Night Live:  The Best of Adam Sandler
This guy is hilarious! Ilove it!
67
Casper 1995,  PG)
Casper
Christina
68
Firestarter 1984,  R)
Firestarter
She good!
69
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
its adam Sandler
70
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
Riding in Cars with Boys
Its Drew Barrymore what can i say!
71
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
The Ghost and the Darkness
VAle n Kurt are great as hunters in africa!
72
Boys on the Side 1995,  R)
Boys on the Side
Great tear jerker! good cudle movie!
73
Poison Ivy 1992,  R)
Poison Ivy
Its wats happens with jelousy
74
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
75
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Excellent! enough said
76
Titan A.E. 2000,  PG)
Titan A.E.
Its Good! should give ita view
77
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
These 2 r Great what a movie!
78
Thank You For Smoking 2005,  R)
79
Blow 2001,  R)
Blow
LOve It!
80
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
What can i say, u put these actors 2gether in a movie and Kapow!
81
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
VAry good Movie!
Under cover Cops!
82
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Could Depp get any more freakyer! What a mind raising movie,Make u think! I love it! I mean the Shovel,at the end! That had'd hurt!
83
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
Lords of Dogtown
The real documentery is way better, Sould watch it!
84
Mindhunters 2005,  R)
Mindhunters
Quite the Thinker!
85
Cursed 2004,  PG-13)
Cursed
I love Christina!
86
Monster 2003,  R)
87
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
Its a clssic love story,with a fighter piolt ! Great Movie,
88
The Island of Dr. Moreau 1996,  PG-13)
The Island of Dr. Moreau
Vary well Done
89
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
Good Movie
90
Clerks 1994,  R)
91
Clerks II 2006,  R)
92
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
93
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Awesome Movie! come see with me!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments