My Favorite Movies
| charmedricky's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings 1978, PG) |
|
| 2 |
Sin City 2005, R) |
|
| 3 |
True Romance 1993, R) |
|
| 4 |
Crossroads 1986, R) |
|
| 5 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 6 |
Honey 2003, PG-13) |
|
| 7 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 8 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 9 |
Speed 1994, R) |
|
| 10 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 11 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 12 |
Alien 1979, R) |
|
| 13 |
Aliens 1986, R) |
|
| 14 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 15 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 16 |
Finding Forrester 2000, PG-13) |
|
| 17 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 18 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 19 |
The Gift 2000, R) |
|
| 20 |
The Skeleton Key 2005, PG-13) |
|
| 21 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 22 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 23 |
K-PAX 2001, PG-13) |
|
| 24 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 25 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 26 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999, R) |
|
| 27 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 28 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 29 |
Into the Blue 2005, PG-13) |
|
| 30 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 31 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 32 |
Constantine 2005, R) |
|
| 33 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 34 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 35 |
13 Ghosts 1960, Unrated) |
|
| 36 |
Road to Perdition 2002, R) |
|
| 37 |
Road House 1989, R) |
|
| 38 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 39 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 40 |
The Mask 1994, PG-13) |








































