Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. charlenegirl
  2. Char

Action Movies mostly fighting and martial arts movies.(e.g., Unleashed, Romeo must die, Fight Club, Kill Bill).

Dramas based on true stories (e.g., Shawshank Redemption, Hurricane).

Some Empowering Chick flicks (e.g., She's All That,and umm).

Crime movies that make you think (e.g., High Crimes, Boondock Saints, Lockstock & 2 smoking barrels).

  charlenegirl's Rating My Rating
1
Romeo Must Die 2000,  R)
2
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
Unleashed (Danny the Dog)
I love Jet li! My fave scene is the fighting in the concrete ditch. breathtaking!
3
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
very gruesome at times but i liked it. need to see the second for it all to make sense
4
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
I love how Tarintino has done this flick and how it all comes together
5
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
This has gotta be some sort of classic film! There is no other like it
6
Bowling for Columbine 2002,  R)
Bowling for Columbine
Sad but very enlightening
7
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
Good flick if you like singing, I never tire of the soundtrack.
8
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Definatly a classic love story. Also a good flick if you like singing. I never tire of the soundtrack either.
9
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
Good acting. And more true than most people know.
10
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Very intriguing, I still dont understand it fully though!
11
She's All That 1999,  PG-13)
12
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Love the war and fighting at the end.
13
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Good flick to make you think. Awesome ending!
14
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Love this movie! It's so different.
15
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Keep a tissue box handy
16
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
The soundtrack is very relaxing.
17
High Crimes 2002,  PG-13)
High Crimes
The twists in this one keep you on the edge of your seat!
18
The Hurricane 1999,  R)
The Hurricane
Gotta see it at least once, a bit long though.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments