My Favorite Movies
some of my favourites...
| char381's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Seven Brides for Seven Brothers 1954, G) |
|
| 2 |
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960, Unrated) |
|
| 3 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 4 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 5 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 6 |
Garden State 2004, R) |
|
| 7 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 8 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 9 |
Wayne's World 1992, PG-13) |
|
| 10 |
Clueless 1995, PG-13) |
|
| 11 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 12 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |












