My Favorite Movies


  chaox's Rating My Rating
1
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
An outstanding film on all levels. Inspiring, touching, emotional, intelligent, funny, just amazing. Zemeckis shines; Silvestri creates an incredible musical score and Tom Hanks delivers arguably, his best performance yet. Without question, one of the best films of all time.
2
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
What a visual, audio and musical masterpiece.
3
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
The movie is much deeper than you might expect. Very touching. Great acting and cinematography. Zemeckis, Hanks and Silvestri shine again.
4
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
An absolutely brilliant story - one of the greatest cinematic experiences. An emotional roller coaster form start to finish. Fantastic acting, cinematography, music.. pretty much.. fantastic everything!
5
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Hope is a good thing...maybe the best of things. What an amazing movie - flawless. That's all i can say.
6
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Mr. Darabont....you've done it again. Tom Hanks is outstanding as usual and Michael Clarke Duncan gives one of the most amazing supporting performances I've seen. Powerful, emotional and miraculous film in all aspects.
7
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Provocative, disturbing and emotional. While it may not be an easy watch, I highly recommend it; brilliant story-telling. Easily, one of my favourite movies of all time.
8
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Provocative, thrilling, interesting, captivating, challenging. A movie you want to watch again right after you finish watching it! A must see for sure. If anything, just enjoy the experience!
9
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
Highly emotional film. Russell Crowe gives his best performance to date. Great acting and story telling. A must see!
10
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
One of the greatest films ever. Passionate, emotional and powerful. Amazing story, music and cinematography.
11
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
One of the most amazing movies I've seen. Tim Burton makes the visuals a delight to watch (as always) and the story is just phenomenal.
12
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
A very moving, touching and intelligent film. Amazing performances from everyone. Kudos to Affleck and Damon for writing this work of genius.
13
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
Truly...one of the best movies I have ever seen. Extremely intelligent, powerful and emotionally packed all the way through. The Russian roulette scenes are some of the most intense, dramatic and memorable scenes in cinema. A magnificent portrayal of the horrors of the Vietnam War. De Niro and Walken give some of their best performances.
14
Road to Perdition 2002,  R)
Road to Perdition
The film has a unique look to it. The use of lighting was very compelling. Great story.
15
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Completely captivating. No matter when, once it's on the TV. it's hard to not sit down and watch it. Not only does it have great action, but it's so much more. You have to see it.
16
Cool Runnings 1993,  PG)
Cool Runnings
My guilty pleasure. A childhood favourite that still retains its value to this day. Definately one of the funniest films I've seen and my most watched movie.
17
Dark City 1998,  R)
Dark City
Cinematographic masterpiece - one of the best looking films I've ever seen. Set design, art direction, everything was just incredible. Imaginative, thrilling, and definitely one of the most captivating stories to be seen on the screen.
18
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
How in the hell did Chicago win best picture in this year? Robbery!!... to be blunt. Amazing film. Adrien Body was spectacular.
19
Blow 2001,  R)
20
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
No doubt, one of the best movies of 2006. Makes you want to watch it again as soon as you finish seeing it. In my opinion, Christopher Nolan's best film.
21
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
22
Finding Neverland 2004,  PG)
23
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
24
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
What a beautiful, enchanting and emotional movie. Phenomenal acting - Leo's best.
25
Schindler's List 1993,  R)
26
Saving Private Ryan 1998,  R)
27
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
A true Masterpiece. The themes explored are ones that everyone has to deal with in one way or another. Intelligently made film. Loved Peck's performance. I recommend reading the book also.
28
Unforgiven 1992,  R)
29
Seven (Se7en) 1995,  R)
30
American History X 1998,  R)
31
Amadeus 1984,  PG)
32
The Truman Show 1998,  PG)
33
Crash 2005,  R)
34
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
the start of greatness.
35
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
continuation of greatness.
36
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
All three parts combine to make imo, the greatest trilogy of all time.
37
The Departed 2006,  R)
The Departed
Scorsese creates a brilliant, intelligent, exhilarating and at times, comical, film. This is the one that will surely earn him his Oscar. Loved the acting from everyone.
38
Double Indemnity 1944,  Unrated)
Double Indemnity
A true masterpiece. Not a dull moment throughout.
39
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
40
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
41
Pulp Fiction 1994,  R)
42
Heat 1995,  R)
43
Donnie Brasco 1997,  R)
44
Scarface 1983,  R)
45
Raging Bull 1980,  R)
46
Taxi Driver 1976,  R)
47
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Too many memorable scenes. One of the greatest gangster films.
48
The Untouchables 1987,  R)
49
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
A very complete film. Effectively depicts the violence and life in a Brazilian slum. Never a dull moment. Amazingly done.
50
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
51
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
52
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
One of the best action movies ever. On par with The Rock.
53
The Rock 1996,  R)
The Rock
Incredible cast...great action...everything and more that you'd expect from a Michael Bay film. Hans Zimmer creates one of my favourite musical scores to date. One of the greatest action movies.
54
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
55
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
56
Platoon 1986,  R)
57
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
58
The Polar Express 2004,  G)
59
Glory 1989,  R)
Glory
Incredible cast and acting. A historical piece of immense symbolic importance.
60
The Sting 1973,  PG)
The Sting
A true classic. It's light, comedic, and just a joy to watch.
61
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
62
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
63
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
64
Reservoir Dogs 1992,  R)
65
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
QT's overlooked film. Definitely underrated.
66
Crimson Tide 1995,  R)
67
The Lion King 1994,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments