Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  chamypurple's Rating My Rating
1
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
really like brendan fraser and rachel weisz along side each other great actors and i truly love this movie and the first.
2
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
I am a sucker for love tales especially with fine actors in it. love this movie...drew barrymore who dosnt wanna be her in this tale...lol
3
Con Air 1997,  R)
Con Air
awesome movie.Cage is great in this movie.Love the action and story-line.
4
First Knight 1995,  PG-13)
First Knight
one of my favourite movies of all time.The story line and the acting is superb..recommend this to every.
5
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
absolutely love this movie.Great laughs, Great story line.
6
Black Knight 2001,  PG-13)
Black Knight
this is soo funny.martin is great in this.
7
Troy 2004,  R)
Troy
the acting in this movie is just superb.Well told story.
8
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
romantic gripping love story behind such tragedy. awesome
9
The Last of the Mohicans 1992,  R)
The Last of the Mohicans
one of the most beautiful love stories filled with such great acting.
10
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
this such a beautiful movie in a strange sense i guess..but the story line is original.The actors are superb.One of my very favourites
11
A Walk to Remember 2002,  PG)
12
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
One of my all time favourite movies..love fast cars..love nicholas cage and angelina jolie.....vroom vroom..lol
13
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
my favouite movie of all.the cars,the story-line,the actors just awesome!!
14
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
15
Honey 2003,  PG-13)
Honey
Love the dancing in this movie and the story-line.
16
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
was the most funniest and romantic movie in ages behind an original story line.
17
Gothika 2003,  R)
Gothika
this movie is awesome..halle berry is brilliant...and the story line is sooo dramatic and with such impact
18
You Got Served 2004,  PG-13)
You Got Served
this was an awesome street dancing movie...well acted excellent dancing skills
19
National Treasure 2004,  PG)
20
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
i love dance movies and latin themes...soo two bonuses with this movie
21
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
aussie actor..he he..one of my fav..love this story-lines courageous,romantic,funny and old-fashioned but modernised.
22
Pretty Woman 1990,  R)
23
Romeo Must Die 2000,  R)
Romeo Must Die
like martial arts movie....this was great story line to...the actors well...they speak for themselves..lol
24
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
25
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
26
Seven (Se7en) 1995,  R)
27
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
28
Sahara 2005,  PG-13)
29
The Ring 2002,  PG-13)
30
The Ring Two 2005,  PG-13)
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I love all the lord of the rings...the acting,scenary, costumes the whole storyline and presentation...awesome.
32
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
33
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
34
Fight Club 1999,  R)
35
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
36
The Prince and Me 2004,  PG)
The Prince and Me
i thout th8is was goin to be another same old story-line.but with great actors and a bit of a twist its actually a great movie
37
The Blues Brothers 1980,  R)
38
Up Close & Personal 1996,  PG-13)
39
Freaky Friday 2003,  PG)
Freaky Friday
I love jamie-lee as an actress,she was awesome in this.very funny movie.
40
The Breakfast Club 1985,  R)
41
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
How Stella Got Her Groove Back
i really enjoyed this story line...and whoopi was great in it.so much drama,laughter and tears all to make a great film.
42
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
43
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
one of my favourite martial arts movie...and of coarse bruce lees last.
44
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
45
Pitch Black 2000,  R)
46
Devil in a Blue Dress 1995,  R)
47
John Q 2001,  PG-13)
John Q
absolutley awesome acting by denzil.remarkable story-line that will grasp at ur heart and emotions.
48
Basic Instinct 1992,  R)
49
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
Really great movie from start to end.A realistic story-line(mellow-dramatic lol). Acting is great especially Kiefer who was awesome.
50
A Perfect Murder 1998,  R)
51
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
loved this movie.Great action and love story.lol
52
Knockaround Guys 2001,  R)
53
The Lord of the Rings 1978,  PG)
54
Bad Boys 1995,  R)
55
Life or Something Like It 2002,  PG-13)
Life or Something Like It
was something different this movie..think its why i liked it lol...was nice comedy and a different same-old story-line.
56
Step Up 2006,  PG-13)
57
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
58
Are We There Yet? 2003,  PG)
Are We There Yet?
Very funny movie.Ice cube does a great performance.Great movie for whole family
59
Shall We Dance 2004,  PG-13)
Shall We Dance
beautiful movie.great acting, nice and light movie.much enjoyed.
60
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
61
White Men Can't Dance ,  PG)
62
Stop! or My Mom Will Shoot 1992,  PG-13)
63
Strictly Ballroom 1992,  PG)
64
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
65
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
not too bad.Wasnt one of Cages best thou.Bit slow to start..but over-all a good movie.Picked up well from the middle to the end.
66
The Wizard of Oz (1925) ,  Unrated)
67
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
one of my favourites from childhood.Ive always liked Julie Andrews.Here singing is beautiful.I used to sing all the songs.lol.
68
Queen of the Damned 2002,  R)
69
One 1998,  Unrated)
70
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
I actually enjoyed this story-line. Was original and great acting with big stars...makes it worth watching.
71
The Last Boy Scout 1991,  R)
The Last Boy Scout
good movie.Bruce was great as usual and damon did a good job too.
72
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
73
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
74
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
75
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
76
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
77
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
78
Tango & Cash 1989,  R)
Tango & Cash
very funny movie.odd pair stallone and russell but works great in this movie.
79
Lock Up 1989,  R)
80
True Lies 1994,  R)
81
Predator 1987,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments