My Favorite Movies


  chadchiesa's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
2
The Dark Knight 2008,  PG-13)
3
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
Letters from Iwo Jima
Superb film with terrific action and an amazingly illustrated story. Clint Eastwood is deserving of every award he received for this film and then some. The subtitles scared away the mainstream commercial audience, however I forgot that I was reading the subtitles about 10 minutes in to the movie because the visual presentation created by Eastwood capitalized the experience of seeing this story. I loved it!
4
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Favorite 80s movie bar-none. I can probably quote lines from every scene in this movie, I've seen it so many times. Definitely in my top 10.
5
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
6
Juno 2007,  PG-13)
7
The Usual Suspects 1995,  R)
8
Ray 2004,  PG-13)
9
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I read a few weeks ago that "Serenity" was rated the best sci-fi film of all time. I enjoyed it, but it doesn't hold a candle to the thought and execution brought to create "The Matrix." I feel this movie stands better alone than with the rest of the trilogy. The work by the main three, Reeves, Fishburne, and Moss, made this movie an instant classic. My favorite Sci-Fi movie of all time.
10
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments