My Favorite Movies


  cgsheldon's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
2
Fight Club 1999,  R)
3
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
4
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
5
Memento 2000,  R)
6
Serenity 2005,  PG-13)
7
Donnie Darko 2001,  R)
8
The Usual Suspects 1995,  R)
9
Rushmore 1998,  R)
10
Back to the Future 1985,  PG)
11
Back to the Future Part II 1989,  PG)
12
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
13
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
14
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
15
American Psycho 2000,  R)
16
Back to the Future Part III 1990,  PG)
17
Batman 1989,  PG-13)
18
Batman Begins 2005,  PG-13)
19
Batman Returns 1992,  PG-13)
20
Beetlejuice 1988,  PG)
21
Blade 1998,  R)
22
Casino Royale 2006,  PG-13)
23
Face/Off 1997,  R)
24
Ghostbusters 1984,  PG)
25
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
26
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
27
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
28
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
29
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
31
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
32
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
33
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
34
Seven (Se7en) 1995,  R)
35
Sin City 2005,  R)
36
Spaceballs 1987,  PG)
37
Speed 1994,  R)
38
Spider-Man 2002,  PG-13)
39
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
40
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
41
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
42
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
43
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
44
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
45
The Matrix Reloaded 2003,  R)
46
The Matrix Revolutions 2003,  R)
47
The Mummy 1999,  PG-13)
48
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
49
The Ring 2002,  PG-13)
50
The Truman Show 1998,  PG)
51
X-Men 2000,  PG-13)
52
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
53
TRON 1982,  PG)
54
Pi 1998,  R)
55
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
56
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
57
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
58
The Ninth Gate 1999,  R)
59
The Blues Brothers 1980,  R)
60
Blues Brothers 2000 1998,  PG-13)
61
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
62
Star Trek 2009,  PG-13)
63
Star Trek New Voyages: World Enough and Time 2007,  Unrated)
64
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
65
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
66
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
67
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
68
Escape from L.A. 1996,  R)
69
Escape from New York 1981,  R)
70
Highlander 1986,  R)
71
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
72
Dark City 1998,  R)
73
Dune 2002,  Unrated)
74
The Rocketeer 1991,  PG)
75
Farscape: The Peacekeeper Wars 2004,  PG)
76
MirrorMask 2005,  PG)
77
Brazil 1985,  R)
78
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
79
Frontline: Persuaders 2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments