My Favorite Movies


  1. cgcampillo
  2. Carlos

No, this is not *the* list, just a random listing of some of my favorite movies.

  cgcampillo's Rating My Rating
1
Cronos 1993,  R)
2
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
I don't care what everyone says, this is the best film in Smith's Askewniverse.
3
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
Tarantino at his best.
4
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) 2001,  R)
5
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Masterpiece.
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best of the trilogy.
7
Wayne's World 1992,  PG-13)
8
Escape from New York 1981,  R)
9
Acción mutante (Mutant Action) 1992,  Unrated)
Acción mutante (Mutant Action)
Put Leone, Craven, Tarantino and Lucas in a blender. Add a little sulfuric acid. Accion Mutante is pretty close to what you'll get.
10
El Día de la bestia (The Day of the Beast) 1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments