My Favorite Movies


  cfhornetfan's Rating My Rating
1
RocknRolla 2008,  R)
2
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
3
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
4
Reign of Fire 2002,  PG-13)
5
Dear Frankie 2004,  PG-13)
6
Shattered (Butterfly on a Wheel) 2007,  R)
7
The Game of Their Lives 2005,  PG)
8
One More Kiss 1999,  Unrated)
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
10
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
11
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
17
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
18
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
19
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
20
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
21
Secret Window 2004,  PG-13)
22
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
I would go see this movie again & again. I loved it. Tim Burton & Johnny Depp are geniouses.
23
Sleepy Hollow 1999,  R)
24
Finding Neverland 2004,  PG)
25
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
26
Chocolat 2000,  PG-13)
27
Platoon 1986,  R)
28
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
Out of all Johnny Depp's movies this one I found a little slow for me. But he was good in it including Al Pacino.
29
Benny & Joon 1993,  PG)
30
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
31
The Astronaut's Wife 1999,  R)
32
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
33
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
34
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
35
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
36
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
37
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
38
Freddy vs. Jason 2003,  R)
39
Friday the 13th 1980,  R)
40
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
41
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
42
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
43
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
44
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
45
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
46
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
47
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
48
Heavy Metal 1981,  R)
49
Rock And Rule 1983,  PG)
50
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
OMG!!!!!!!!!!! Absolutely Awesome. Heath Ledger's performance was mind blowing. Just like the reports' in the newspaper said about his performance.. it is like the character was him. Overall this is the only one movie this year that I highly anticipated movie to see. Excellent cast, great story line & Awesome Action.
51
The Patriot 2000,  R)
52
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
53
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
54
The Order (The Sin Eater) 2003,  R)
55
Casanova 2005,  R)
56
Batman 1989,  PG-13)
57
Batman Returns 1992,  PG-13)
58
Batman Forever 1995,  PG-13)
59
Superman 1978,  PG)
60
Superman II 1981,  PG)
61
Superman III 1983,  PG)
62
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
63
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
64
Point Break 1991,  R)
65
The Lake House 2006,  PG)
66
Somewhere in Time 1980,  PG)
Somewhere in Time
I truely think this is one of the most romantic movies out there to see. You have to check it out to grasp on to what I am talking about.
67
Village of the Damned 1995,  R)
68
The Brooke Ellison Story 2004,  PG)
69
Christopher Reeve: Hope in Motion 2007,  Unrated)
70
Pet Sematary 1989,  R)
Pet Sematary
Excellent movie from Stephen King. I have never read any of his books but I love his movies.
71
Maximum Overdrive 1986,  R)
72
Stephen King's It 1990,  Unrated)
73
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
74
Wanted 2008,  R)
75
Atonement 2007,  R)
76
Becoming Jane 2007,  PG)
77
Wimbledon 2004,  PG-13)
78
Penelope 2006,  PG)
79
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
I saw it allright. This movie, has almost everything anyone would want in a movie. You got your action/adventure, you got special effects. The only thing I have no idea is about the plot. It looks like the type of movie I would certanly recommend the one to anyone, action freaks or not. It is A MUST SEE MOVIE. YOU can get a rush off this movie. I did.
80
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
The Transformers - The Movie
I have it in my collection of DVDs. I loved it since it came out back in 1985.
81
Fighter Pilot - Operation Red Flag 2004,  G)
82
The Santa Clause 1994,  PG)
83
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002,  G)
84
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006,  G)
85
Santa Claus Is Comin' to Town 1970,  Unrated)
86
Rudolph the Red-Nosed Reindeer 1964,  Unrated)
87
Rudolph the Red-Nosed Reindeer & the Island of Misfit Toys 2001,  Unrated)
88
Rudolph's Shiny New Year 1976,  G)
89
Frosty the Snowman 1969,  G)
90
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
91
Jeff Dunham's Very Special Christmas Special 2008,  R)
92
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
93
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
94
Scrooge (A Christmas Carol) 1951,  Unrated)
95
An Avonlea Christmas (Happy Christmas, Miss King) 1998,  G)
96
Jack Frost 1998,  PG)
97
Beetlejuice 1988,  PG)
98
First Daughter 2004,  PG)
99
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
100
Mr. Mom 1983,  PG)
101
Night Shift 1982,  R)
102
The Dream Team 1989,  PG-13)
103
Johnny Dangerously 1984,  PG-13)
104
Gung Ho 1986,  PG-13)
105
My Life 1993,  PG-13)
106
Blue Angels - America's Flying Aces 1996,  Unrated)
107
The Blue Angels, In Pursuit of Excellence 2000,  Unrated)
108
Blue Crush 2002,  PG-13)
109
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
110
Ice Princess 2005,  G)
111
The Princess Diaries 2001,  G)
112
Afterburn 1992,  R)
113
Dracula 2000 2000,  R)
114
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
115
Nim's Island 2008,  PG)
116
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
117
Attila 2001,  Unrated)
Attila
I would have to say I actually enjoyed this movie a lot. Gerard Butler was absolutely fantastic in this movie. Watching this movie, it reminded me that it falls in the same line as Troy & Gladiator or Spartacus. Actually this movie looked a lot like Conan the Barbarian but without Arnold in it but more action it.
118
The Crow 1994,  R)
The Crow
I love this movie so much
119
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
120
Fight Club 1999,  R)
121
The Last King of Scotland 2006,  R)
122
300 2007,  R)
123
Timeline 2003,  PG-13)
124
Phantom of the Opera 1943,  Unrated)
125
Love Actually 2003,  R)
126
Blow 2001,  R)
127
Cry-Baby 1990,  PG-13)
128
Made of Honor 2008,  PG-13)
129
Walk the Line 2005,  PG-13)
130
Stealth 2005,  PG-13)
131
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
I own it.
132
The Four Feathers 2002,  PG-13)
133
Brokeback Mountain 2005,  R)
134
Top Gun 1986,  PG)
135
The Craft 1996,  R)
136
A Walk to Remember 2002,  PG)
137
Annapolis 2006,  PG-13)
138
Superman Returns 2006,  PG-13)
139
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
140
The Polar Express 2004,  G)
141
The Scorpion King 2002,  PG-13)
142
The Ugly Truth 2009,  R)
143
Happy Feet 2006,  PG)
144
Flyboys 2006,  PG-13)
145
War Games 1998,  PG)
146
Braveheart 1995,  R)
147
Short Circuit 1986,  PG)
148
The Illusionist 2006,  PG-13)
149
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
150
Spiderman 1990,  Unrated)
151
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
152
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
153
Phantom of the Paradise 1974,  PG)
154
Houdini 1953,  Unrated)
Houdini
I really loved this movie cause I enjoyed Tony & Janet Leigh's performance & Tony Curtis is actually the only actor that actually performed everything correctly that Houdini did.
155
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
156
Flags of Our Fathers 2006,  R)
157
Tears of the Sun 2003,  R)
158
Back to the Future 1985,  PG)
159
We Were Soldiers 2002,  R)
160
Shadow Company 2007,  Unrated)
161
The Pirate Movie 1982,  PG)
162
Hart's War 2002,  R)
163
Saving Private Ryan 1998,  R)
164
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
I will Highly recommend this movie. Hugh is awesome it expecially the few scenes I had 2 look twice on (he was NAKED in). Alot of action but a little bouncey. I loved it....GO SEE IT.
165
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
This movie was one of the best movies of 2009. I have not seen a movie with so much action, humour & everything you could think of.
166
For the Moment 1994,  PG-13)
167
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009,  PG-13)
168
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
Quantum of Solace
It was actually the best James Bond movie I have ever seen. I loved the action the most especially the chase scenes.
169
Australia 2008,  PG-13)
Australia
I love it!!!!!!!!!!!
170
The Cannonball Run 1981,  PG)
171
Closing the Ring 2007,  R)
Closing the Ring
I loved it....I always love movies that are based on reminiscing on the War Times like the Notebook or Pearl Harbour etc.
172
The Notebook 2004,  PG-13)
173
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
I loved the Aerial Effects in this movie, what do you expect with the excellent work of Michael Bay.
174
Captain EO 1985,  Unrated)
175
Michael Jackson's This Is It 2009,  PG)
Michael Jackson's This Is It
Seen it...Love it...Now I can watch it as many time I want cause I have the DVD!!!!
176
Flirting with Forty 2008,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments