My Favorite Movies
| cerridwenfra's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 2 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 3 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 4 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 5 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 6 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 7 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 8 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 9 |
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984, PG) |
|
| 10 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 11 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |











