Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ceresrose's Rating My Rating
1
Rent 2005,  PG-13)
2
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
I absolutely love the soundtrack to this movie....what makes it even better is that all the actors except one, do all the singing themselves.
3
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
nine years later and i still love this movie!
4
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
Damn Colin Firth is so dashing in this one.....But I love this one so much much better then the remake they did last year
5
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
I love this movie! Really funny and a classic disney!
6
Scooby-Doo 2002,  PG)
7
Hook 1991,  PG)
Hook
Omg definately as good as Peter Pan I loved this movie when I was younger
8
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
hot vampires, hot Brad Pitt...omg Brad Pitt as a vampire!
9
Grease 1978,  PG)
10
Merlin 1998,  PG)
Merlin
I have loved this movie ever since I was 9. Besides the very good story, Sam Niel is fantastic as Merlin and Miranda Richardson is really good as Mab and the Lady of the Lake.
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
12
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
Drop Dead Fred ahh, the movie with the imaginery friend named friend lol. I adored this movie...and always wanted to make a mud pie cuz of it :S
13
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
This film is awesome.
14
A League of Their Own 1992,  PG)
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
17
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Awww so sweet....better then Romeo and Juliet anyway
18
Willow 1988,  PG)
19
The Mighty Ducks 1992,  PG)
20
D2: The Mighty Ducks 1994,  PG)
21
Quest For Camelot 1998,  G)
Quest For Camelot
I really love the music to this movie too. I love the myth of King Arthur though. A really good kiddy movie....that I still love.
22
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
23
Hocus Pocus 1993,  PG)
24
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
We're men, we're men in tights...classic
25
Spaceballs 1987,  PG)
26
Scream 1996,  R)
Scream
First watched this when I was 7.....still love it
27
The Little Mermaid 1989,  G)
28
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
29
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
This was soo funny. I love movies like this and it just took the piss out of so many other movies lol
30
Hoodwinked 2006,  PG)
31
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
This is seriously one cute movie lol. And the animation is ismply AMAZING!! Great singing and the dancing was awesome. lol.
32
Beaches 1988,  PG-13)
33
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Omg when I was a kid this was definately a fav. Judy Garland is just sooo talented
34
Airplane! 1980,  PG)
35
The Matrix 1999,  R)
36
The Pirate Movie 1982,  PG)
37
Vacancy 2007,  R)
38
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
39
Must Love Dogs 2005,  PG-13)
40
1408 2007,  PG-13)
41
Hairspray 2007,  PG)
42
Stardust 2007,  PG-13)
43
Pan's Labyrinth 2006,  R)
44
Con Air 1997,  R)
45
Bowling for Columbine 2002,  R)
46
Red Eye 2005,  PG-13)
47
Batman Returns 1992,  PG-13)
48
Stick It 2006,  PG)
Stick It
This movie was sooo funny. The lead actress was truly very talented.
49
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Fantastic film. I loved it. The acting was brilliant and the story was just wow!!
50
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
51
The Lost Boys 1987,  R)
52
Girls Just Want to Have Fun 1985,  PG)
Girls Just Want to Have Fun
G.I.R.L.S Girls just want to have fun.....bery fun movie, with great acting and an awesome 80's soundtrack.
53
Cry Wolf 2005,  PG-13)
54
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
55
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
56
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
57
Hudson Hawk 1991,  R)
Hudson Hawk
one of the best parts of this movie is when Bruce Willis is singing 'Swinging on a Star'
58
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
59
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
60
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
61
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
62
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
63
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
64
National Treasure 2004,  PG)
65
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
66
Muppet Treasure Island 1996,  G)
67
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
68
Ruthless People 1986,  R)
69
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
70
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
71
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
72
Dracula 2000 2000,  R)
73
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
74
Mulan 1998,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments