My Favorite Movies


  1. cep5101
  2. Craig

Movies I like in no particular order.

  cep5101's Rating My Rating
1
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
Magical, didn't think Toy Story could be topped.
2
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
It really grows on you.
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best of the saga.
4
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
The humor is not for some, but a laugh riot and cultural critique rolled into one.
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
My favorite of the LotR's trilogy.
6
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
A great film.
7
Blade II 2002,  R)
Blade II
My favorite popcorn/action flick.
8
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Depressing and uplifting at the same time.
9
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Probably the only Tarantino film I like.
10
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
Not for some but has a great blend of horror and comedy.
11
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
A delight.
12
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Amazing, if you haven't seen this, do so. Now.
13
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
Another amazing Miyazaki masterpiece.
14
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
The only Hannibal Lector we'll ever need.
15
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
Gets better with age.
16
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
An amazing adventure.
17
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
Gets better with each viewing.
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Made a fan out me.
19
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
Captured my imagination as a child. The book is still better.
20
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
I wish they'd make a sequel, but that's wishful thinking.
21
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The 'fake out endings' took a little away from it, but a masterpiece none the less.
22
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
I'm liking where Pixar is going with developing deep characters.
23
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Peter Jackson has done it again.
24
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
25
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
26
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
27
Twister 1996,  PG-13)
28
The Grudge 2004,  PG-13)
The Grudge
A lot of people hate this with a passion. It creeped me the f*ck out.
29
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
30
Shrek 2001,  PG)
31
Eurotrip 2004,  R)
32
The Princess Bride 1987,  PG)
33
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
34
Beauty and the Beast 1991,  G)
35
Alien 1979,  R)
36
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
A must see.
37
The Illusionist 2006,  PG-13)
38
Snatch 2001,  R)
39
Memento 2000,  R)
40
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
Dead Alive (Braindead)
Lives up to the title of goriest film.
41
Brazil 1985,  R)
42
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
Mortal Kombat
A guilty pleasure. So bad it's good.
43
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
Insanely funny and childish.
44
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
If only Katie Holmes wasn't in this.
45
Aliens 1986,  R)
Aliens
One of the best sequels ever.
46
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
Really a love it or hate it movie.
47
Super Troopers 2002,  R)
48
Starship Troopers 1997,  R)
49
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
50
A Christmas Story 1983,  PG)
51
Blazing Saddles 1974,  R)
52
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Hilarious and disturbing.
53
Elf 2003,  PG)
Elf
Would've failed without Will Ferrell. Zooey Deschanel is charming.
54
Rocky III 1982,  PG)
55
Rocky IV 1985,  PG)
56
Arachnophobia 1990,  PG-13)
57
The Sound of Music 1965,  G)
58
West Side Story 1961,  PG)
59
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
60
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
One of Jim Carrey's best comedies.
61
Zulu 1964,  PG)
62
Old School 2003,  R)
63
Office Space 1999,  R)
64
The Breakfast Club 1985,  R)
65
The Blues Brothers 1980,  R)
66
Dogma 1999,  R)
67
Billy Madison 1995,  PG-13)
68
The Waterboy 1998,  PG-13)
69
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
A surprise to be sure.
70
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
71
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
72
The Sandlot 1993,  PG)
73
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
A guilty pleasure spoof movie for sure.
74
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
75
Spaceballs 1987,  PG)
76
Lean on Me 1989,  PG-13)
77
Joe Dirt 2001,  PG-13)
78
Glory 1989,  R)
79
Muppet Treasure Island 1996,  G)
80
RocketMan (Rocket Man) 1997,  PG)
81
Major Payne 1995,  PG-13)
82
Full Metal Jacket 1987,  R)
83
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Hauntingly beautiful and emotionally draining.
84
The Thing 1982,  R)
85
Equilibrium 2002,  R)
86
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
A delightful film.
87
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
Disgustingly perverse, but the kid (Brett Kelly) is a genius.
88
Thank You For Smoking 2005,  R)
89
Thief and the Cobbler 1995,  G)
Thief and the Cobbler
This is for the bootlegged original cut that is incomplete. The edited is a piece of crap with bad intrusive voice overs and ridiculous songs. Search for the 'real' version on Google Video. You won't be disappointed.
90
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
91
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
92
MirrorMask 2005,  PG)
MirrorMask
Intriguing and delightfully bizarre.
93
Misery 1990,  R)
Misery
Great performances all around.
94
Romero 1989,  PG-13)
Romero
Great performance by Raul Julia.
95
Harakiri 1963,  Unrated)
Harakiri
Emotional intense.
96
The King of Kong: A Fistful of Quarters 2007,  PG-13)
The King of Kong: A Fistful of Quarters
Delightful.
97
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
Very good.
98
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Great storytelling and a terrific villain.
99
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
An outstanding performance by Daniel Day-Lewis.
100
Kumo no mukô, yakusoku no basho (The Place Promised in Our Early Days) 2004,  Unrated)
Kumo no mukô, yakusoku no basho (The Place Promised in Our Early Days)
Beautiful and touching.
101
Fist of the North Star 1998,  R)
Fist of the North Star
Holy sheet...
102
[Rec] 2007,  R)
[Rec]
Amazing, one of the best horror films I've ever seen.
103
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
It's very sweet.
104
Tokyo Godfathers 2003,  PG-13)
Tokyo Godfathers
As funny as it is dark, a surprise animated treat.
105
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Pixar has done it again.
106
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952,  PG)
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live)
Touching with an excellent final act.
107
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo) 2006,  Unrated)
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo)
Touching and well done.
108
Empire of the Sun 1987,  PG)
Empire of the Sun
Surprised it took so long for me to finally watch it.
109
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Heath is awesome and the story is dark as it is good.
110
Raising Arizona 1987,  PG-13)
Raising Arizona
Absurd and stylized.
111
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Enjoyable if a little bit contrived.
112
The Fall 2006,  R)
The Fall
Beautifully shot full of life.
113
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
Quite fun.
114
A Face in the Crowd 1957,  Unrated)
A Face in the Crowd
Excellent, a good take on celebrity and media power.
115
Let the Right One In 2008,  R)
Let the Right One In
Very good, worth finding.
116
The Wrestler 2008,  R)
The Wrestler
Excellent, Rourke is outstanding.
117
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972,  R)
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God)
Beautifully shot with a haunting score.
118
Bottle Rocket 1996,  R)
Bottle Rocket
Unexpectedly hilarious.
119
Adaptation 2002,  R)
Adaptation
Strange enough to be fun and it works.
120
Bian Lian (The King of Masks) 1999,  Unrated)
Bian Lian (The King of Masks)
Quite good.
121
Up 2009,  PG)
Up
Another Pixar masterpiece.
122
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind)
Great Miyazaki, needs to be heard in it's original language.
123
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly)
Excellent, worth seeing.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments