Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  cenasgirl1's Rating My Rating
1
The Marine 2006,  PG-13)
The Marine
This movie was the best movie ever! John Cena has to be the best the actor ever! Plus, he looked super sexy as The Marine! John Cena is the best wrestler on this earth and he is my all time favorite wrestler!!!
2
See No Evil 2006,  R)
See No Evil
I really enjoyed this movie. I liked the parts when he ripped out the eyes! Yes it may sound gruesome but it was awesome!
3
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
Oh my goodness! This is such an awesome movie! I could watch it over and over and never get tired of it! Ben Stiller was perfect for the role of Derek Zoolander!
4
Along Came Polly 2004,  PG-13)
Along Came Polly
This movie is alright. It was a little boring but I still enjoyed it.
5
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
I would say that this movie was excellent! I love the part when Amanda Bynes shoves a tampon into her nose! That was hilarious!
6
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
Definitely a must see movie. Some parts were definitely intense and that's what I liked about this movie.
7
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
The Benchwarmers
This was a really good movie! I love how Jon Heder wears that helmet all the time in the movie! LOL It was a hilarious movie!
8
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
HAHA! This was a very VERY excellent movie! Shake and bake! LOL Definitely a must see movie for anybody who is into comedy.
9
Just Friends 2005,  PG-13)
Just Friends
Good movie. I could watch it over and over and never get tired of it! I'm crazy I know, but it is a good movie to watch.
10
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
Good movie. It is a good movie for younger adults but it could be for the whole family. Amanda Bynes is a good actress in any movie.
11
Four Brothers 2005,  R)
Four Brothers
This was a good movie. There definitely were some sad moments, but it was really good.
12
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
It was an alright movie. I watched it too many times, so I got kinda bored of it. But when I wasn't bored of it, then it was a pretty good movie.
13
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
Wow! This was a awesome movie! I thought that I wouldn't like it, but when I watched I was wrong. LOL I loved this movie!
14
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
THIS WAS AN AWESOME MOVIE!!! CHANNING TATUM IS SUCH AN AWESOME DANCER!!
15
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
This was a very good movie. Yes some parts had made me cry. Not very many movies can make me cry so any movie that can make me cry is worth watching.
16
The Perfect Man 2005,  PG)
The Perfect Man
It was an awesome movie. This was a movie that made me cry too, so it is a good movie in my books. :)
17
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
Two words. AWESOME MOVIE!
18
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
Starsky & Hutch
Haha. This was such a good movie. Ben Stiller and Owen Wilson always make a good team in movies haha.
19
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
Hahahaha. I loved the Battle Shits!! That was the best part of this whole movie. But it is still an awesome movie.
20
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
When a Stranger Calls
This was definitely a good movie. I loved the parts when it got quiet and then all of a sudden I got scared; those are the best kinds of movies when they scare people.
21
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
Deuce Bigalow: Male Gigolo
Wow. Anything with Rob Schnieider is an awesome movie. He can play any funny part very well and the Deuce Bigalow movies are really awesome!
22
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
Deuce Bigalow: European Gigolo
Woot! This was super SUPER awesome! He is a really good comedian and he rocks my socks haha!
23
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
This was an awesome movie. I hope my future mother-in-law never does anything like this in the movie. haha.
24
United 93 2006,  R)
United 93
Very good movie. They put this movie together very well and I enjoyed it. I recommend seeing this movie.
25
The Animal 2001,  PG-13)
The Animal
Another great Rob Schneider movie. He is such a great actor and all the movies he is in are awesome!
26
The Hot Chick 2002,  PG-13)
The Hot Chick
HAHA!! This was the best Rob Schneider movie of the all! I could watch this movie so many times and I would never get bored of it! That's how good it is! I recommend seeing it!
27
Waiting 2005,  R)
Waiting
All I can say is this: DO NOT PISS OFF A WAITER/WAITRESS BECAUSE THEY CAN SCREW AROUND WITH YOUR MEAL!!
28
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
Very good and funny movie. Ben Stiller can play the best parts! haha.
29
Be Cool 2005,  PG-13)
Be Cool
Good movie. Not the best I've seen but its alright. I thought The Rock was so awesome as a gay guy in this movie! He made this movie awesome!
30
Walking Tall 2004,  PG-13)
Walking Tall
Awesome movie! The Rock had been one of my favorite wrestler's so I will always support what he does and he makes some awesome movies!
31
Little Man 2006,  PG-13)
Little Man
Hahaha. This was an awesome movie! I just want to know how they got him to be so little lol.
32
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
Haha. Great GREAT movie! I could watch it over and over and over...thats how great it is!
33
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
The Rundown (Welcome to the Jungle)
Great movie! The Rock is such a great actor and he can make any movie awesome!
34
Alpha Dog 2006,  R)
35
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
36
50 First Dates 2004,  PG-13)
37
A Cinderella Story 2004,  PG)
38
A Walk to Remember 2002,  PG)
39
Accepted 2006,  PG-13)
40
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
41
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
42
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
43
Anger Management 2003,  PG-13)
44
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
45
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
46
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
47
Because I Said So 2007,  PG-13)
48
Beetlejuice 1988,  PG)
49
Big Daddy 1999,  PG-13)
50
Big Momma's House 2000,  PG-13)
51
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
52
Blades of Glory 2007,  PG-13)
53
Bring It On 2000,  PG-13)
54
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
55
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
56
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
57
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
58
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
59
Click 2006,  PG-13)
60
Coach Carter 2005,  PG-13)
61
Date Movie 2006,  PG-13)
62
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
63
Aladdin 1992,  G)
64
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
65
Elf 2003,  PG)
66
Elizabethtown 2005,  PG-13)
67
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
68
Finding Nemo 2003,  G)
69
Freaky Friday 2003,  PG)
70
Grandma's Boy 2006,  R)
71
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
Gridiron Gang
This was such a great movie. You want to know why I say this. Not only did it have The Rock in it.....it made me cry on some parts. Like I said before....any movie that makes me cry is a really really great movie. I would really recommend watching this movie.
72
Happy Feet 2006,  PG)
73
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
74
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
75
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
76
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
77
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
78
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
79
Ice Age 2002,  PG)
80
Jackass - The Movie 2002,  R)
81
Jackass: Number Two 2006,  R)
82
Jaws 1975,  PG)
83
Jurassic Park 1993,  PG-13)
84
Legally Blonde 2001,  PG-13)
85
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
86
Liar Liar 1997,  PG-13)
87
Little Nicky 2000,  PG-13)
88
Mean Girls 2004,  PG-13)
89
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
90
Monsters, Inc. 2001,  G)
91
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
92
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
93
Nacho Libre 2006,  PG)
94
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
95
Norbit 2007,  PG-13)
96
Over the Hedge 2006,  PG)
97
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
98
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
99
Saw 2004,  R)
100
Saw II 2005,  R)
101
Saw III 2006,  R)
102
Scary Movie 2000,  R)
103
Scary Movie 2 2001,  R)
104
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
105
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
106
Schindler's List 1993,  R)
107
School of Rock 2003,  PG-13)
108
Shark Tale 2004,  PG)
109
Shrek 2001,  PG)
110
Shrek 2 2004,  PG)
111
Super Troopers 2002,  R)
112
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
113
The Break-Up 2006,  PG-13)
114
The Butterfly Effect 2004,  R)
115
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
116
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
117
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
118
The Grudge 2004,  PG-13)
119
The Lion King 1994,  G)
120
The Longest Yard 2005,  PG-13)
121
The Mask 1994,  PG-13)
122
The Pacifier 2005,  PG)
123
The Patriot 2000,  R)
124
The Princess Diaries 2001,  G)
125
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
126
The Ringer 2005,  PG-13)
127
Wayne's World 1992,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments