My Favorite Movies
| cenapiper101's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
I Could Never Be Your Woman 2007, PG-13)
I thought this was a very real, surprisingly funny movie. Michelle Pfeiffer and Paul Rudd have great chemistry and I found myself laughing quite often. The stupidest of things were so true that they were funny. At least a few moments have happened in relationships where you sit there and agree or nod along with the characters |
|
| 2 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 3 |
Freedom Writers 2007, PG-13) |
|
| 4 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 5 |
What Lies Beneath 2000, PG-13) |
|
| 6 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 7 |
The Reaping 2007, R) |
|
| 8 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 9 |
Mr. Brooks 2007, R) |
|
| 10 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 11 |
Love & Sex 2000, R) |
|
| 12 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 13 |
Stardust 2007, PG-13) |
|
| 14 |
Miss Congeniality 2000, PG-13) |
|
| 15 |
Eulogy 2004, R) |
|
| 16 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 17 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 18 |
The Marine 2006, PG-13) |
|
| 19 |
Elektra 2005, PG-13) |
|
| 20 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 21 |
Resident Evil - Apocalypse 2004, R) |
|
| 22 |
Oxygen 1999, R) |
|
| 23 |
Where the Heart Is 2000, PG-13) |
|
| 24 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 25 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 26 |
A Time to Kill 1996, R) |
|
| 27 |
Alien Resurrection 1997, R) |
|
| 28 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 29 |
Closer 2004, R) |
|
| 30 |
Method (Dead Even) 2004, R) |
|
| 31 |
Alien3 1992, R) |
|
| 32 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 33 |
S.W.A.T. 2003, PG-13) |
|
| 34 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 35 |
Here On Earth 2000, PG-13) |
|
| 36 |
Daredevil 2003, PG-13) |
|
| 37 |
Phone Booth 2003, R) |
|
| 38 |
Scotland, PA. 2001, R) |
|
| 39 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 40 |
The First Wives Club 1996, PG) |
|
| 41 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 42 |
Can't Hardly Wait 1998, PG-13) |
|
| 43 |
Premonition 2007, PG-13) |
|
| 44 |
Crash 2005, R) |
|
| 45 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 46 |
I Know What You Did Last Summer 1997, R) |
|
| 47 |
Practical Magic 1998, PG-13) |
|
| 48 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 49 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 50 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 51 |
Vegas Vacation 1997, PG) |
|
| 52 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 53 |
Twister 1996, PG-13) |
|
| 54 |
Heat 1995, R) |
|
| 55 |
High Crimes 2002, PG-13) |
|
| 56 |
The Core 2003, PG-13) |
























































