My Favorite Movies


  celtrino's Rating My Rating
1
Hackers 1995,  PG-13)
Hackers
Slick, hip with one banging soundtrack. One of my all time faves.
2
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Classic, awesome soundtrack. Rock and fangs meets geeks and weird grandfathers. Untouchable in it's genre.
3
Underworld 2003,  R)
Underworld
Slick with dark undertones. Loved it.
4
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
All time classic, never be beaten. Funny, touching and some great one-liners.
5
Weird Science 1985,  PG-13)
Weird Science
Funny, twisted. Loved Chet as some green thing squating on the floor. Watch it over and over again.
6
The Company of Wolves 1984,  R)
The Company of Wolves
Little Red Riding Hood grows up. Eerie and twisted. Excellent.
7
Hero 2002,  PG-13)
Hero
Visually stunning movie that pulls you along.
8
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Witty, touching with a sweet soundtrack. Detention never seemed so good! A must have for any serious film fan.
9
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
The first movie I ever cried my eyes out to. Worked my way through 2 boxes of tissues sat on my mums knee. Beautiful, touching and mystical. A good one no matter your age.
10
Platoon 1986,  R)
Platoon
I can watch this over and over again. Brutal, bloody and harsh. Suck it up this is good.
11
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
One of the most thought provoking films you can watch. Sad, beautiful, excellent film and book, a true credit to Stephen King,
12
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Slick and edgy. Though not original in it's concept. Well worth viewing though.
13
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
I laughed so hard I choked. Damn good.
14
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
I loved it from start to finish, soothed the dreamer in me.
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The movie surpasses what the novel started. Well thought out and beautifully filmed.
16
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
Amusing and funky. Drake does nicely as the woke up Dracula. Though Hannibal steals the show for me. A good time was had.
17
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Love it, great acting, awesome script. Watch it!!
18
Stigmata 1999,  R)
Stigmata
One of my faves. Religion with groove. Visually stunning.
19
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
Even my dad loved this. Simple story boosted with great special effects and a slice of humour.
20
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
Surprisingly good. Simple story but beautifully crafted.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments