My Favorite Movies


  cello1's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
absolutely wonderful, can't fault it at all
2
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
brilliant :)
3
Duck Soup 1933,  Unrated)
Duck Soup
MARX BROTHERS PLATINUM!!!!!!! One of my all-time favourites, and still so relevant today
4
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
great, wonderful suspense
5
The Producers 2005,  PG-13)
The Producers
BRILLIANT!!! one of the funniest movies i've ever seen!
6
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
faultless
7
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
wow!!
8
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
VERY GOOD :)
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
FANTASTIC
10
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
wonderful
11
The Ladykillers 2004,  R)
The Ladykillers
GREAT, totally appealed to my sense of humour
12
Nutty Professor II - The Klumps 2000,  PG-13)
Nutty Professor II - The Klumps
kicks Nutty Professor 1 in the arse!!!
13
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
:) :) :) :)
14
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
OH WOW i loved this, it was fabulous. Everything was good, up till the showdown in the witches' grotto - that looked a bit hastily-put-together. But that is only a small flaw.... i LOVED Robert de Niro's character, he was was friggen awesome!!!
15
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
WOW, incredible
16
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
can't say much - would spoil it otherwise
17
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
excellent, so suspenseful
18
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
this was such a cool movie and i love the soundtrack

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments