My Favorite Movies


  cekirge2's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
2
About a Boy 2002,  PG-13)
3
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
4
Back to the Future 1985,  PG)
5
Back to the Future Part II 1989,  PG)
6
Back to the Future Part III 1990,  PG)
7
Beetlejuice 1988,  PG)
8
Big Fish 2004,  PG-13)
9
Underworld 2003,  R)
10
V for Vendetta 2006,  R)
11
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
12
The Truman Show 1998,  PG)
13
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
14
The Matrix 1999,  R)
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
17
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
18
The Green Mile 1999,  R)
19
The Fifth Element 1997,  PG-13)
20
The Color Purple 1985,  PG-13)
21
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
25
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
26
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
27
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
28
Spider-Man 2002,  PG-13)
29
Sin City 2005,  R)
30
Shrek 2001,  PG)
31
Seven (Se7en) 1995,  R)
32
Secret Window 2004,  PG-13)
33
Reservoir Dogs 1992,  R)
34
Pulp Fiction 1994,  R)
35
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
36
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
37
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
38
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
39
Pan's Labyrinth 2006,  R)
40
Memento 2000,  R)
41
Men in Black 1997,  PG-13)
42
Men in Black II 2002,  PG-13)
43
Madagascar 2005,  PG)
44
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
45
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
46
Interview with the Vampire 1994,  R)
47
Ice Age 2002,  PG)
48
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
49
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
50
Forrest Gump 1994,  PG-13)
51
Fight Club 1999,  R)
52
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
53
Eragon 2006,  PG)
54
Donnie Darko 2001,  R)
55
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
56
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
57
The 13th Warrior 1999,  R)
58
Stardust 2007,  PG-13)
59
Finding Nemo 2003,  G)
60
Finding Neverland 2004,  PG)
61
WALL-E 2008,  G)
62
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments