My Favorite Movies


  ceecee209's Rating My Rating
1
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
this movie was fantastic!!! had you guessing right to the end, and bruce willis, wow so sexy, well for an older man
2
Running Scared 2005,  R)
Running Scared
wow!! again a brilliant movie, edge of your seat, and the whole time you just think surely nothing else can go wrong but it does, but it doesnt get boring, thrilling!! exciting, brillant!! and fantastic casting, no complaints here
3
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
i love harleys, so this movie was fucken amazing, no dull moments. and nicholas cage... hmm....hot!!!
4
Crash 2005,  R)
Crash
if your not touched by this movie you need to watch it over until you are.
5
Sin City 2005,  R)
Sin City
i like movies where all the different characters meet up at the end. same story just different ways of seeing it
6
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
i can watch this over and over and never get board of it
7
Original Sin 2001,  R)
Original Sin
love the sex scenes in this
8
Tank Girl 1995,  R)
Tank Girl
a must see. cartoons throughout this movie
9
A Bronx Tale 1993,  R)
A Bronx Tale
old mafia movie
10
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
my first ever favourite movie. i know all the words of by heart
11
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
total chick flick
12
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
13
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
14
Go 1999,  R)
15
15 Minutes 2001,  R)
16
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
this is one movie that i can watch over and over and not get board of it
17
The Green Mile 1999,  R)
18
Wedding Crashers 2005,  R)
19
Scent of a Woman 1992,  R)
20
Just Friends 2005,  PG-13)
21
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
22
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
23
Pulp Fiction 1994,  R)
24
Leaving Las Vegas 1995,  R)
25
Phone Booth 2003,  R)
26
Pretty Woman 1990,  R)
27
Blade 1998,  R)
28
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
29
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
30
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
31
The Goonies 1985,  PG)
32
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
my favorite vampire movie
33
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
vin!!! this movie got my heart pumping.
34
Scarface 1983,  R)
35
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
36
National Treasure 2004,  PG)
37
Grease 1978,  PG)
38
Con Air 1997,  R)
39
Ghost Ship 2002,  R)
40
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
such a beautiful movie, a must see
41
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
seeing them both as the bad guy was brilliant
42
Honey 2003,  PG-13)
Honey
great soundtrack. hot
43
Bambi 1942,  G)
44
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
the greatest love story of all time
45
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
bring sally up!!!!
46
Madagascar 2005,  PG)
47
Constantine 2005,  R)
48
The Matrix 1999,  R)
49
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
The Dukes of Hazzard
jessica simpson makes the movie
50
The Princess Bride 1987,  PG)
51
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
fantastic!!!
52
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
i love these girls, it also has brittany murphy in it. more of a chick flick though
53
Spun 2002,  R)
Spun
great great movie!!! kinda trippy but a great cast. one of my favourites
54
The Golden Child 1986,  PG-13)
55
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
trippy
56
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
no im the mary!!!!
57
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
the tango!!! such a sexy dance
58
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
hillerous!!! lol funny
59
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
ohh vin makes this movie. still a good movie
60
Gone in 60 Seconds 1974,  PG)
61
Closer 2004,  R)
Closer
interesting
62
Hustle & Flow 2004,  R)
Hustle & Flow
great soundtrack
63
Spanglish 2004,  PG-13)
Spanglish
pretty funny, the wife has issues though
64
Blow 2001,  R)
Blow
great cast
65
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
i was suprised!! at least watch it once
66
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
well im a blonde so i liked it
67
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
great cast
68
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
69
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments