My Favorite Movies
| cdeggans's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Little Women 1994, PG) |
|
| 2 |
Glory 1989, R) |
|
| 3 |
Double Jeopardy 1999, R) |
|
| 4 |
The Lord of the Rings 1978, PG) |
|
| 5 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 6 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 8 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 9 |
Better Off Dead 1985, PG) |
|
| 10 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 11 |
Romeo and Juliet 1976, Unrated) |
|
| 12 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 13 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 14 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 15 |
My Dog Skip 1999, PG) |
|
| 16 |
Dog Soldiers 2002, R) |
|
| 17 |
A Dog of Flanders 1999, PG) |
|
| 18 |
Fluke 1995, PG) |
|
| 19 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 20 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 21 |
The Pelican Brief 1993, PG-13) |





















