My Favorite Movies
| cdalila's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 2 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 3 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 4 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 5 |
300 2007, R) |
|
| 6 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 7 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 8 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 9 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 10 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 11 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 12 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 13 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 14 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 15 |
The Cable Guy 1996, PG-13) |
|
| 16 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 17 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 18 |
8 Mile 2002, R) |
|
| 19 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 20 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 21 |
Footloose 1984, PG) |





















