My Favorite Movies


  cchayes2533's Rating My Rating
1
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
one of tina's favorite's as it has johnny depp.
2
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
3
Speedway Junky 1998,  R)
4
Secret Window 2004,  PG-13)
5
American History X 1998,  R)
6
Super Troopers 2002,  R)
7
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
8
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
9
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
12
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
13
Snakes on a Plane 2006,  R)
14
Escape from New York 1981,  R)
15
King of New York 1990,  R)
16
Escape from L.A. 1996,  R)
17
No Escape (Escape from Absolom) 1994,  R)
18
Friday the 13th 1980,  R)
19
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
20
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
21
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
22
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
23
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
24
Friday 1995,  R)
25
Next Friday 2000,  R)
26
Friday After Next 2002,  R)
27
The Hitcher 1986,  R)
28
The Hitcher 2007,  R)
29
The Man 2005,  PG-13)
30
Waiting 2005,  R)
Waiting
its angry.
31
Resident Evil 2002,  R)
32
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
33
Cry Wolf 2005,  PG-13)
34
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
35
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
36
Blind Fury 1989,  R)
37
Pitch Black 2000,  R)
38
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
39
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
40
Ladder 49 2004,  PG-13)
41
Father of the Bride 1991,  PG)
42
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
43
Moving Violations 1985,  PG-13)
44
Moving 1988,  R)
45
Blade 1998,  R)
46
Blade II 2002,  R)
47
Blade: Trinity 2004,  R)
48
Elf 2003,  PG)
49
Child's Play 1988,  R)
50
Child's Play 2 1990,  R)
51
Child's Play 3 1991,  R)
52
Bride of Chucky 1998,  R)
53
Clerks 1994,  R)
54
Clerks II 2006,  R)
55
Mallrats 1995,  R)
56
Dogma 1999,  R)
57
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
58
National Security 2003,  PG-13)
59
National Lampoon's Loaded Weapon 1 1993,  PG-13)
60
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
61
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
62
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
63
Vegas Vacation 1997,  PG)
64
National Treasure 2004,  PG)
65
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
66
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
67
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
68
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
69
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
70
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
71
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
72
Freddy vs. Jason 2003,  R)
73
Alien 1979,  R)
74
Aliens 1986,  R)
75
Alien3 1992,  R)
76
Alien Resurrection 1997,  R)
77
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
78
Predator 1987,  R)
79
Predator 2 1990,  R)
80
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
81
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
Deuce Bigalow: European Gigolo
we both thought this was better than the first.
82
XXX 2002,  PG-13)
83
xXx: State of the Union 2005,  R)
84
Little Man 2006,  PG-13)
85
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
86
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
87
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
88
Fast Getaway 1991,  PG)
89
Spider-Man 2002,  PG-13)
90
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
91
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
92
License to Drive 1988,  PG-13)
93
Halloween 1978,  R)
94
Halloween II 1981,  R)
95
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
96
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
97
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
98
Halloween H2O 1998,  R)
99
Halloween - Resurrection 2002,  R)
100
The Thing 1982,  R)
101
Shrek 2001,  PG)
102
Shrek 2 2004,  PG)
103
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
just has good has the first two if not better.
104
Ice Age 2002,  PG)
105
Over the Hedge 2006,  PG)
106
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
107
The Longest Yard 2005,  PG-13)
108
Big Daddy 1999,  PG-13)
109
Daddy Day Care 2003,  PG)
110
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
111
Sinbad - Legend of the Seven Seas 2003,  PG)
112
The Waterboy 1998,  PG-13)
113
Billy Madison 1995,  PG-13)
114
Mannequin 1987,  PG)
115
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
116
Barnyard: The Original Party Animals 2006,  PG)
117
Kicking & Screaming 2005,  PG)
118
Neighbors 1981,  R)
119
Trading Places 1983,  R)
120
Beverly Hills Cop 1984,  R)
121
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
122
Down and Out in Beverly Hills 1986,  R)
123
Beverly Hills Ninja 1997,  PG-13)
124
The Hills Have Eyes 2006,  R)
125
The Hills Have Eyes 1977,  R)
126
Stand by Me 1986,  R)
127
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
128
X-Men 2000,  PG-13)
129
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
130
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
131
A Few Good Men 1992,  R)
132
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
133
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
134
Men At Work 1990,  PG-13)
135
White Men Can't Jump 1992,  R)
136
United 93 2006,  R)
137
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
138
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
139
The Lost Boys 1987,  R)
140
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
141
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
142
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
143
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
144
Bad Boys 1995,  R)
145
Bad Boys II 2003,  R)
146
50 First Dates 2004,  PG-13)
147
Tommy Boy 1995,  PG-13)
148
Up in Smoke 1978,  R)
149
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
150
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
the orignal and still the best.
151
Night of the Living Dead 1990,  R)
Night of the Living Dead
it was jsut the origanl remaded with new actors pretty much but still good.
152
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
a blood bath and a great remake has it didnt just remake the first but put a differnt twist ont he cult classic.
153
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
it was good in its time and is still good but the remake was better in our option.
154
Land of the Dead 2005,  R)
155
Mission Impossible 1996,  PG-13)
156
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
157
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
158
The Money Pit 1986,  PG)
159
Brewster's Millions 1985,  PG)
160
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
a gross sick flick that was equal tot he rest in the series.
161
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
162
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
163
Jeepers Creepers 2001,  R)
164
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
165
Final Destination 2000,  R)
166
Final Destination 2 2003,  R)
167
Final Destination 3 2006,  R)
168
Scream 1996,  R)
169
Scream 2 1997,  R)
170
Scream 3 2000,  R)
171
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
172
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
173
I'll Always Know What You Did Last Summer 2006,  R)
174
Hot Shots! 1991,  PG-13)
175
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
176
Twisted 2004,  R)
177
The Usual Suspects 1995,  R)
178
Basic 2003,  R)
179
Flightplan 2005,  PG-13)
180
Flight of the Phoenix 2004,  PG-13)
181
Red Dragon 2002,  R)
182
The Silence of the Lambs 1991,  R)
183
Hannibal 2001,  R)
184
Scarface 1983,  R)
185
Carlito's Way 1993,  R)
186
Carlito's Way: Rise to Power 2005,  R)
187
The Cowboy Way 1994,  PG-13)
188
Hard Target 1993,  R)
189
Die Hard 1988,  R)
190
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
191
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
192
Saw 2004,  R)
193
Saw II 2005,  R)
194
Saw III 2006,  R)
Saw III
i didnt think it was good has the first two but still good
195
Spaceballs 1987,  PG)
196
Heavy Metal 1981,  R)
197
Full Metal Jacket 1987,  R)
198
V - The Final Battle (MINI-SERIES) 2002,  Unrated)
199
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
200
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
201
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
202
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
203
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
204
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
205
Star Trek Generations 1994,  PG)
206
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
207
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
208
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
209
Just Friends 2005,  PG-13)
210
True Lies 1994,  R)
211
Valentine 2001,  R)
212
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
213
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
214
Maximum Overdrive 1986,  R)
Maximum Overdrive
ok it wasnt the best stephen king movie ever.but at least he wrote and dricted this one and even managed to gros out the horror master george romero.
215
V for Vendetta 2006,  R)
216
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES)
this one was better in my option(chris's)has it stayed true to the book unlike the orignal with jack nickelson
217
Stephen King's It 1990,  Unrated)
218
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
219
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
220
The Mummy 1999,  PG-13)
221
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
222
George of the Jungle 1997,  PG)
223
The Rock 1996,  R)
224
Con Air 1997,  R)
225
The Green Mile 1999,  R)
226
8 Mile 2002,  R)
227
Out Cold 2001,  PG-13)
228
Hocus Pocus 1993,  PG)
229
Epic Movie 2007,  PG-13)
Epic Movie
chris thought it was hilarous and diffently one of the better spoof films done in a while.tina thought it was good but not has funny has they made it out to be.
230
Crank 2006,  R)
231
Scary Movie 2000,  R)
232
Scary Movie 2 2001,  R)
233
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
234
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
235
Coach Carter 2005,  PG-13)
236
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
237
Ghosts of Mars 2001,  R)
238
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
239
Face/Off 1997,  R)
240
The Blues Brothers 1980,  R)
241
Stripes 1981,  R)
242
Assault on Precinct 13 1976,  R)
243
Assault on Precinct 13 2005,  R)
244
Ghost Ship 2002,  R)
245
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
246
Ghostbusters 1984,  PG)
247
Ghostbusters 2 1989,  PG)
Ghostbusters 2
not even close to being good has the first.but not all together truly bad.
248
Gremlins 1984,  PG)
249
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
250
Shaun of the Dead 2004,  R)
251
Phantasm 1979,  R)
252
Phantasm II 1988,  R)
253
Phantasm III: Lord of the Dead 1994,  R)
254
Phantasm IV: Oblivion 1998,  R)
255
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
256
Hellraiser 1987,  R)
257
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
258
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
259
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
260
RoboCop 1987,  R)
261
Robocop 2 1990,  R)
262
The Transporter 2002,  PG-13)
263
Transporter 2 2005,  PG-13)
264
The Pink Panther 2006,  PG)
265
The Pink Panther 1963,  Unrated)
266
The Pink Panther Strikes Again 1976,  PG)
267
The Revenge of the Pink Panther 1978,  PG)
268
The Return of the Pink Panther 1975,  G)
269
Accepted 2006,  PG-13)
270
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
271
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
272
Collateral 2004,  R)
273
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
274
Interview with the Vampire 1994,  R)
275
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
far better than the sequel which they mad what like over ten yrs later.
276
Carrie 1976,  R)
277
The Rage: Carrie 2 1999,  R)
278
101 Dalmatians 1961,  G)
279
101 Dalmatians 1996,  G)
280
The Matrix 1999,  R)
281
The Matrix Reloaded 2003,  R)
282
The Matrix Revolutions 2003,  R)
283
The Amityville Horror 2005,  R)
284
The Amityville Horror 1979,  R)
285
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
Beavis and Butt-Head Do America
we so wish they would make a sequel to this one.
286
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
287
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
288
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
289
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
fianlly they made a family guy movie and got the series back on the air.now if they will just make a sequel i will be happy.
290
Larry the Cable Guy: Health Inspector 2006,  PG-13)
291
Cars 2006,  G)
292
Sixteen Candles 1984,  PG)
293
The Breakfast Club 1985,  R)
294
House of the Dead 2003,  R)
295
House of the Dead 2: Dead Aim (All Guts No Glory) 2006,  R)
296
The Beverly Hillbillies 1993,  PG)
297
Me, Myself & Irene 2000,  R)
298
There's Something About Mary 1998,  R)
299
World Trade Center 2006,  PG-13)
300
Bandits 2001,  PG-13)
301
A Man Apart 2006,  R)
302
Iron Man 2008,  PG-13)
303
Iron Eagle 1985,  PG-13)
Iron Eagle
a good movie that had sequels made from it that shouldnt have been made.
304
Ultimate Avengers: The Movie 2006,  PG-13)
305
Ultimate Avengers 2: Rise of the Panther 2006,  PG-13)
306
Batman Begins 2005,  PG-13)
307
Batman 1989,  PG-13)
308
Batman Beyond - The Movie 1999,  Unrated)
309
Batman - Mystery of the Batwoman 2003,  PG)
310
Batman & Mr. Freeze - SubZero 1998,  Unrated)
311
Batman Beyond - Return of the Joker 2000,  PG-13)
312
Legends of the Dark Knight: The History of Batman 2005,  Unrated)
313
The Lion King 1994,  G)
314
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
315
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
316
Cats & Dogs 2001,  PG)
317
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
318
Robin Hood 1973,  G)
319
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
320
Pulp Fiction 1994,  R)
321
Reservoir Dogs 1992,  R)
322
All Dogs Go To Heaven 2 1996,  G)
323
Domestic Disturbance 2001,  PG-13)
324
Wedding Crashers 2005,  R)
325
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
326
The Marine 2006,  PG-13)
327
Taxi 2004,  PG-13)
328
Mean Guns 1997,  R)
Mean Guns
a action film that didnt get a lot of attention,but should have with a great cast and plenty of action it is hard to find now but worth trying to find.
329
Young Guns 1988,  R)
330
Young Guns II 1990,  PG-13)
Young Guns II
not has good has the first but still worth watching.
331
Surviving the Game 1994,  R)
332
Last Holiday 2006,  PG-13)
333
Summer Rental 1985,  PG)
334
The Great Outdoors 1988,  PG)
335
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
336
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
337
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
338
The Crow 1994,  R)
339
GoodFellas 1990,  R)
340
Harley Davidson and the Marlboro Man 1991,  R)
341
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
342
The Last Boy Scout 1991,  R)
343
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
Mad Max 2: The Road Warrior
the best of the series by far in chris's option.
344
Rush Hour 1998,  PG-13)
345
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
346
Ronin 1998,  R)
347
Osmosis Jones 2001,  PG)
348
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
349
The Rookie 1990,  R)
350
Shaft 2000,  R)
351
Rest Stop 2006,  R)
Rest Stop
a horror film that is more suspense than real horror but it is good eihter way and makes you think at its ending.
352
Seven (Se7en) 1995,  R)
353
The Substitute 1996,  R)
354
Sin City 2005,  R)
355
Sin City: A Dame to Kill For 2013,  Unrated)
356
Training Day 2001,  R)
357
Total Recall 1990,  R)
Total Recall
ok so many ppl didnt like it but chris did and it caused a lot of drunk decusions among his friends after they all saw it.
358
The Terminator 1984,  R)
359
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
360
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
361
Spies Like Us 1985,  PG)
362
Walking Tall 2004,  PG-13)
363
Jackie Brown 1997,  R)
364
Ghost in the Shell 1996,  R)
365
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
Ghost in the Shell 2 - Innocence
ok it was good but the damn sub titiles sucked so that is why i gave it only four stars.chris
366
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2005,  Unrated)
367
Madagascar 2005,  PG)
368
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
369
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
370
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
371
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
372
Breakdown 1997,  R)
373
15 Minutes 2001,  R)
374
Hostel 2006,  R)
Hostel
ok its starts out has amuter porn but then its gets into a complete blood bath.which is what i payed to see so all in all it wasnt great but not terrible either.
375
Hostel: Part II 2007,  R)
376
The Principal 1987,  R)
377
White Chicks 2004,  PG-13)
378
The Notebook 2004,  PG-13)
379
Open Season 2006,  PG)
380
Puppet Master 1989,  R)
381
Puppet Master II (Puppet Master 2: His Unholy Creations) 1991,  R)
382
Puppet Master III: Toulon's Revenge 1991,  R)
383
Puppet Master IV (Puppet Master 4) 1993,  R)
384
Puppet Master V (Puppet Master 5: The Final Chapter) 1994,  R)
385
Puppet Master: The Legacy 2003,  Unrated)
386
Retro Puppet Master (Puppet Master 7) 1999,  PG-13)
387
Curse of the Puppet Master 1998,  R)
388
Black Christmas 2006,  R)
Black Christmas
the ending was distrubting but it was all good.
389
Unforgiven 1992,  R)
390
Underworld 2003,  R)
391
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
we both thought it it was better than the first.
392
Dr. No 1962,  PG)
393
From Russia With Love 1963,  PG)
394
Goldfinger 1964,  PG)
395
Thunderball 1965,  PG)
396
You Only Live Twice 1967,  PG)
397
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
398
Live and Let Die 1973,  PG)
399
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
400
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
401
Moonraker 1979,  PG)
402
For Your Eyes Only 1981,  PG)
403
Octopussy 1983,  PG)
404
A View to a Kill 1985,  PG)
405
The Living Daylights 1987,  PG)
The Living Daylights
i wasnt a bid fan of timothy dalton.
406
Licence To Kill 1989,  PG-13)
407
GoldenEye 1995,  PG-13)
GoldenEye
pierce bronson was a excellent choice for the new james bond,way better than dalton for sure.
408
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
409
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
410
Die Another Day 2002,  PG-13)
411
Casino Royale 2006,  PG-13)
412
Hard to Kill 1990,  R)
413
UHF 1989,  PG-13)
414
Christine 1983,  R)
415
In the Mouth of Madness 1994,  R)
416
The Fog 2005,  PG-13)
417
The Fog 1980,  R)
418
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
one of chris's favorites
419
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
420
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
421
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
422
Hang 'em High 1968,  PG-13)
423
Kelly's Heroes 1970,  PG)
424
Dirty Harry 1971,  R)
Dirty Harry
go ahead punk make my day!
425
High Plains Drifter 1973,  R)
426
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
427
The Enforcer 1976,  R)
428
Any Which Way You Can 1980,  PG)
Any Which Way You Can
not has good has the first for sure but still good.
429
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
430
Sudden Impact 1983,  R)
431
Tightrope 1984,  R)
432
City Heat 1984,  PG)
433
Heartbreak Ridge 1986,  R)
434
The Dead Pool 1988,  R)
435
Pink Cadillac 1989,  PG-13)
436
Blood Work 2002,  R)
Blood Work
it followed the book perfectly which is always nice.
437
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
438
See No Evil 2006,  R)
439
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
440
Stakeout 1987,  R)
441
Another Stakeout 1993,  PG-13)
442
All About the Benjamins 2002,  R)
443
Airplane! 1980,  PG)
444
Airplane 2 - The Sequel 1982,  PG)
445
Action Jackson 1988,  R)
446
Above the Law 1988,  R)
447
A Time to Kill 1996,  R)
448
Armed and Dangerous 1986,  PG-13)
449
Biker Boyz 2003,  PG-13)
450
The Butterfly Effect 2004,  R)
451
Born in East L.A. 1987,  R)
452
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
453
The Incredibles 2004,  PG)
454
Black Hawk Down 2001,  R)
455
Broken Arrow 1996,  R)
456
Blue Streak 1999,  PG-13)
457
Bedazzled 1968,  PG-13)
458
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 2003,  PG-13)
459
Blue Collar Comedy Tour Rides Again 2004,  Unrated)
460
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road 2006,  Unrated)
461
Blazing Saddles 1974,  R)
462
Black Sheep 1996,  PG-13)
463
The Bone Collector 1999,  R)
464
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
465
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
Bill & Ted's Bogus Journey
not as good has the first but still worth seing.
466
Speed 1984,  Unrated)
467
Quick Change 1990,  R)
Quick Change
how not to rob a bank 101
468
Carpool 1996,  PG)
469
Changing Lanes 2002,  R)
470
Cliffhanger 1993,  R)
471
Casino 1995,  R)
472
Cape Fear 1991,  R)
473
Cape Fear 1962,  Unrated)
474
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
475
Crocodile Dundee II 1988,  PG)
476
Crocodile Dundee in Los Angeles 2001,  PG)
477
Commando 1985,  R)
478
Chô kowai hanashi A: yami no karasu (Cursed) 2004,  Unrated)
479
Clue 1985,  PG)
480
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
481
Cobra 1986,  R)
482
Double Jeopardy 1999,  R)
483
Double Team 1997,  R)
484
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
485
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
486
Dragnet 1987,  PG-13)
487
Doom 2005,  R)
488
Devil in the Flesh 1997,  R)
489
Entrapment 1999,  PG-13)
490
Enemy of the State 1998,  R)
491
Enter the Dragon 1973,  R)
492
The Edge 1997,  R)
493
Blue Thunder 1983,  R)
494
Funny Farm 1988,  PG)
495
Braveheart 1995,  R)
496
Office Space 1999,  R)
497
Saving Private Ryan 1998,  R)
498
Grease 1978,  PG)
499
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
500
The Grudge 2004,  PG-13)
501
Back to the Future 1985,  PG)
502
Back to the Future Part II 1989,  PG)
503
Back to the Future Part III 1990,  PG)
504
Major League 1989,  R)
505
Major League 2 1994,  PG)
506
Major Payne 1995,  PG-13)
507
Date Movie 2006,  PG-13)
508
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
509
Meet the Parents 2000,  PG-13)
510
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
511
Gladiator 2000,  R)
512
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
513
I, Robot 2004,  PG-13)
514
In the Army Now 1994,  PG)
515
I'm Gonna Git You Sucka! 1988,  R)
516
Larry The Cable Guy - Git-R-Done 2004,  Unrated)
517
If Looks Could Kill 1991,  PG-13)
518
The Jerk 1979,  R)
The Jerk
steve martin at his best.
519
Kiss of Death 1995,  R)
520
K-9 1989,  PG-13)
521
Kuffs 1992,  PG-13)
522
Liar Liar 1997,  PG-13)
523
The Negotiator 1998,  R)
524
North Country 2005,  R)
525
The Odd Couple 1968,  G)
526
The Odd Couple II 1998,  PG-13)
527
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
528
Oscar 1991,  PG)
529
PCU 1994,  PG-13)
530
Problem Child 1990,  PG)
531
Problem Child 2 1991,  PG-13)
532
Problem Child 3: Junior in Love 1995,  Unrated)
533
The People Under The Stairs 1991,  R)
534
Under Siege 1992,  R)
535
The Ref 1994,  R)
536
The Shawshank Redemption 1994,  R)
537
Son in Law 1993,  PG-13)
538
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
The Transformers - The Movie
ok this is chris's favorite from his child hood which shows his age lol.
539
Swordfish 2001,  R)
Swordfish
a good action/myserty flick that is good on its own but i believe its better with the alterantive endings.
540
Tears of the Sun 2003,  R)
541
Troy 2004,  R)
542
Taxi Driver 1976,  R)
543
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
544
White Sands 1992,  R)
White Sands
a movie that makes you think like the ususal suspects.
545
Windtalkers 2002,  R)
546
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
547
Airheads 1994,  PG-13)
548
Poltergeist 1982,  PG)
549
300 2007,  R)
550
Hot Fuzz 2006,  R)
551
Vacancy 2007,  R)
Vacancy
a great suspense film.
552
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
a well done addition to the superman series.
553
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
a great film that is equal to the usuasal suspects.with plenty of plot twist.
554
The Guardian 2006,  PG-13)
555
Reno 911!: Miami 2007,  R)
Reno 911!: Miami
just has good has the tv series if not better.
556
K-911 1999,  PG-13)
K-911
not has good has the first but still worth seeing.
557
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
a greta film that is not all action but has the story line keeps you interested.
558
Feast 2006,  R)
Feast
a great horror flick that has plenty of blood and a llittle comedy to lighten it up.
559
Death Row (Haunted Prison) 2006,  Unrated)
Death Row (Haunted Prison)
nothing too orignal about this horror flick but still worth seeing once if you are a true hooror flick fan.
560
Wild Hogs 2007,  PG-13)
Wild Hogs
A ALL STAR cast and great camoes by paul sr. and paul jr. from occ.a must see fro comedy ;overs.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments