My Favorite Movies
| cbline's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 2 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 3 |
Sideways 2004, R) |
|
| 4 |
Billy Elliot 2001, R) |
|
| 5 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 6 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 7 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 8 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 9 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 10 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 11 |
Hostel 2006, R) |
|
| 12 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 13 |
The Happening 2008, R) |
|
| 14 |
The Shining 1980, R) |
|
| 15 |
Psycho 1960, R) |
|
| 16 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 17 |
The Hills Have Eyes 2006, R) |
|
| 18 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 19 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 20 |
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997, R) |




















