My Favorite Movies


  cbilly08's Rating My Rating
1
[Rec] 2007,  R)
2
Cloverfield 2008,  PG-13)
3
The Mist 2007,  R)
The Mist
that old woman is funny
4
Transformers 2007,  PG-13)
5
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
6
Camp Rock 2008,  G)
Camp Rock
just sexy!!!!!!!!!!!!!!!!
7
WALL-E 2008,  G)
8
Hannah Montana: The Movie 2009,  G)
Hannah Montana: The Movie
yeeeeeeessssssssssssss
9
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
I LOVE THE REMAKE
10
17 Again 2009,  PG-13)
17 Again
hehehehehe
11
Paris, Texas 1983,  R)
Paris, Texas
The most beautiful, unique film I have ever seen
12
No Country for Old Men 2007,  R)
13
Fargo 1996,  R)
Fargo
"OH YEAHH"
14
Hostel: Part II 2007,  R)
Hostel: Part II
OMG
15
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
16
The Descent 2005,  R)
The Descent
BRIT HORROR AT ITS BEST
17
Carrie 1976,  R)
Carrie
One of the greatest 70's horror movies
18
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
THE GREATEST HORROR FILM EVER
19
The Children 2008,  R)
The Children
OMG loved this film! amazing brit horror
20
Them (Ils) 2006,  R)
Them (Ils)
I wet myself
21
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
FUNFUNFUNFUNFUNFUNFUNFUNFUNFUN
22
Dummy 2003,  R)
Dummy
just loved it
23
Creep 2004,  R)
Creep
o good god
24
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
25
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
slap me bitch
26
The Blair Witch Project 1999,  R)
The Blair Witch Project
ahhhhhhh
27
Cube 1997,  R)
Cube
small budget films are always more creative. a great film.
a film that inspired many other horror/thriller of its type... say 'saw'??
28
Let the Right One In 2008,  R)
Let the Right One In
The best vampire movie i've seen. strong creepy performances, amazing direction, shocking scenes. WATCH IT
29
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
i wasn't expecting it to be a creepy thriller. it was amazing
30
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)
Repo! The Genetic Opera
THE BEST MUSICAL EVER
31
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
TRUE CLASSIC ACTION
32
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
very hairy, one of my fav big budget films
33
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
one of the most powerful and hard hitting films EVER to be made
34
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
one of my childhood films
35
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
MY FAV SHIA LABEOUF MOVIE
36
Memento 2000,  R)
Memento
Christopher Nolan's best film yet. SEXY
37
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
YAYA
38
W Delta Z (The Killing Gene) 2006,  R)
W Delta Z (The Killing Gene)
i liked it. really gritty not as smart as it should have been but good
39
Changeling 2008,  R)
Changeling
powerful and shocking. Angelina is amazing
40
Inside (À l'intérieur) 2007,  R)
Inside (À l'intérieur)
THE most violent film i have seen but its AMAZING
41
Mean Creek 2003,  R)
Mean Creek
:>
42
Psycho 1960,  R)
Psycho
stunning
43
The Birds 1963,  PG-13)
The Birds
OMG amazing
44
The Thing 1982,  R)
The Thing
sick sick sick
45
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
the smell of roses
46
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
it was pretty fucked up :)
47
Dancer in the Dark 2000,  R)
Dancer in the Dark
The most raw and upsetting film ever. truely amazing
48
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Don't take diet pills please
49
District 9 2009,  R)
District 9
One of those films you just wish wouldn't end
50
Drag Me to Hell 2009,  PG-13)
Drag Me to Hell
THE BEST FILM OF THE YEAR.
crazy, funny, fresh with an amazing ending you want to watch over and over again.
This film doesn't take itself too seriously which is a very good thing.
AMAZZZZING
51
Akira 1988,  R)
Akira
I went into this film not knowing anything about the plot or anything, but I was a plesently surpirised.
The animation is stunning and so real. It is amazing to watch.

Not a great plot, but with some crazy ass scenes it kept me happy
52
Saw VI 2009,  R)
Saw VI
The best sequal since Saw III. I will watch more sequal till it the series ends... but really how long can it go on?
53
Up 2009,  PG)
Up
JUST AMAZING. On cuteness 'Wall-e' is still my favourite BUT 'Up' is just wonderful.
Pixar always makes me smile, they craft the best films ever made

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments