My Favorite Movies


  caz84gal's Rating My Rating
1
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Amazing, just love this film. Vampires all the way lol Highly Recommended
2
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
Loved it!!! Still do!!
Highly Recommeneded.
3
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
I have seen this movie now finally, and its awesome. strange to start of with but the conspiracy story is just amazing. Loved it at all the way thru. The ending was spectaclar. I give it a strong recommendation!
4
300 2007,  R)
300
This movie is amazing, Shit Hot - the battle scenes r awesome. i totally recommend people go c this!
5
The Recruit 2003,  PG-13)
The Recruit
Love Colin Farrell..Al Pacino was great in this move...loved it!
6
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
This film is so bloody awesome. Johnny Depp really pulled it off just fine.
7
The Hurricane 1999,  R)
The Hurricane
Even though this movie was edited for personal reason its still prettymuch on a true level. Ruban ''Hurricane'' Carter went thru hell in his life - Its a must watch
8
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Love this movie
9
Selena 1997,  PG)
Selena
Sad true story. Loved it very much
10
Miami Vice 2006,  R)
Miami Vice
Colin Farrell is just so awesome - love him!
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Johnny Depp is the bomb!
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Loved it
13
Frequency 2000,  PG-13)
14
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
mmmm Antonio Banderaz
15
Déjà Vu 2006,  PG-13)
16
The People Vs. Larry Flynt 1996,  R)
The People Vs. Larry Flynt
based on a tre story - it has laghs, tears,,film grips you from the first second
17
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
Ohh loved it totally, Vin Diesel is awesome
18
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
19
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
20
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
21
Footloose 1984,  PG)
22
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
A great movie - one of my fav of all time.
23
Clerks 1994,  R)
24
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
This film is the bomb - i love Jay and Silent Bob. This film i wold recommend to anyone with good taste.
25
Freddy Got Fingered 2001,  R)
26
Godzilla 1998,  PG-13)
Godzilla
Loved it, altho i felt sorry for Godzilla, he wasnt doing no harm to no one.
27
Scream 1996,  R)
Scream
Enjoyed this movie, loved it
28
Scream 2 1997,  R)
Scream 2
Exellant like!
29
Scream 3 2000,  R)
Scream 3
Loved the twist at the end!
30
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
31
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
32
Fifteen and Pregnant 1998,  Unrated)
33
Dracula 2000 2000,  R)
Dracula 2000
One word - FANTASTIC
34
Wedding Crashers 2005,  R)
35
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
36
Green Street Hooligans 2005,  R)
37
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
a fantastic pychological thriller
38
Casanova 2005,  R)
Casanova
Surprisingly enough this movie was actually alright.
39
Eight Below 2006,  PG)
40
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
41
The Longest Yard 2005,  PG-13)
42
Rio Bravo 1959,  Unrated)
43
Dogma 1999,  R)
44
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
Amazing film yet again - i wish i had those sort of brains hehe
45
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
46
Friday 1995,  R)
47
Next Friday 2000,  R)
48
Friday After Next 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments