My Favorite Movies
| Causal's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 2 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 3 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 4 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 5 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 6 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 7 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 8 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 9 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 10 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 11 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 12 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 13 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 14 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 15 |
Vincent 1982, G) |
|
| 16 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 17 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 18 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 19 |
Across the Universe 2007, PG-13) |
|
| 20 |
Sweeney Todd 2005, Unrated) |
|
| 21 |
Hard Candy 2005, R) |
|
| 22 |
Brick 2006, R) |
|
| 23 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 24 |
Moulin Rouge 1952, Unrated) |
|
| 25 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
























