My Favorite Movies


  catsmiaow's Rating My Rating
1
L'année dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) 1961,  Unrated)
2
Harold and Maude 1971,  PG)
3
Me, Natalie 1969,  PG)
4
Follow Me! (The Public Eye) 1972,  G)
5
It Happened One Night 1934,  Unrated)
6
Le Rayon vert (The Green Ray) (Summer) 1986,  R)
7
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
8
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
9
El Sur (The South) 1983,  Unrated)
10
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
11
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945,  PG)
12
Le Bonheur (Happiness) 1965,  Unrated)
13
The Red Shoes 1948,  R)
14
Rosemary's Baby 1968,  R)
15
Bugsy Malone 1976,  G)
16
Grey Gardens 1976,  PG)
17
Times Square 1980,  R)
18
Bonnie and Clyde 1967,  R)
19
How to Steal a Million 1966,  Unrated)
20
The Young Girls of Rochefort (Les Demoiselles de Rochefort) 1969,  G)
21
Baisers Volés (Stolen Kisses) 1968,  R)
22
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments