My Favorite Movies


  catsbah's Rating My Rating
1
Inland Empire 2006,  R)
2
The Devil's Rain 1975,  PG)
3
The Evil Dead 1981,  R)
4
The Sentinel 1976,  R)
5
Dawn of the Dead 1978,  R)
6
Eraserhead 1977,  R)
7
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
F-ing brilliant and beautiful. His best work yet, I think.
8
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
9
The Devil's Rejects 2005,  R)
10
Oldboy 2004,  R)
11
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
I still think this is the scariest horror film ever made. Perfect from start to finish.
12
Suspiria 1977,  R)
13
The Return of the Living Dead 1985,  R)
14
Incubus 1965,  Unrated)
15
Dèmoni (Demons) 1985,  R)
16
I Drink Your Blood 1971,  R)
17
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
18
Danger: Diabolik 1968,  PG-13)
19
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
20
Evil Dead 2 1987,  R)
21
Army of Darkness 1993,  R)
22
Re-Animator 1985,  R)
23
Evil Dead Trap 1988,  Unrated)
24
Twins of Evil 1971,  R)
25
976-Evil 1989,  R)
26
Two Evil Eyes 1990,  R)
27
Hostel 2006,  R)
28
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
29
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
30
Don't Look Now 1973,  R)
31
Shaun of the Dead 2004,  R)
32
Slither 2006,  R)
33
From Beyond 1986,  R)
34
Opera 1987,  R)
35
La sindrome di Stendhal (The Stendhal Syndrome) 1996,  Unrated)
36
Blade Runner 1982,  R)
37
Phenomena (Creepers) 1984,  R)
38
Venus in Furs (Paroxismus) 1969,  R)
39
The Girl From Rio (Future Women) (The Seven Secrets of Sumuru) 1969,  R)
40
The Entity 1982,  R)
41
Poltergeist 1982,  PG)
42
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
43
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
44
The Abandoned 2007,  R)
The Abandoned
Really moody, claustrophobic and intense film. Love "Aftermath" and "Genesis" and was absolutely not disappointed by Cerda's newest work. Loved it!!
45
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
Managed to express the intense - sensory nature and bizaare atmosphere of the book.
Alan Rickman very very dramatic.
46
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
So suspenseful and provocative and great cast but I was depressed for at least 48 hours after I left the theater.
47
Unrest 2006,  R)
Unrest
Aside from some editing oddness at the end I enjoyed the hell out of this film. Actually creeped me out a little.
48
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
49
Heathers 1988,  R)
50
Eating Raoul 1982,  R)
51
Night of the Comet 1984,  PG-13)
52
Silent Night, Bloody Night 1973,  R)
53
Alien 1979,  R)
54
Wild At Heart 1990,  R)
55
Raising Arizona 1987,  PG-13)
56
The Rutles: All You Need Is Cash 1978,  Unrated)
57
Groundhog Day 1993,  PG)
58
Rushmore 1998,  R)
59
The Princess Bride 1987,  PG)
60
Freaks 1932,  Unrated)
61
Sien nui yau wan (A Chinese Ghost Story) 1987,  Unrated)
62
The Mighty Boosh Live 2006,  Unrated)
63
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
64
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
65
Blue Velvet 1986,  R)
66
Land of the Dead 2005,  R)
67
River's Edge 1986,  R)
68
Easy Rider 1969,  R)
69
The Wild Angels 1966,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments