My Favorite Movies


  catrina011's Rating My Rating
1
Wings of Desire 1987,  PG-13)
2
Blade Runner 1982,  R)
3
The Pillow Book 1996,  NC-17)
4
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
5
Cremaster 3 2002,  Unrated)
6
Johnny Mnemonic 1995,  R)
7
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
8
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
9
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
10
The Animatrix 2003,  Unrated)
11
Akira 1988,  R)
12
Reservoir Dogs 1992,  R)
13
8 Mile 2002,  R)
14
Baraka 1993,  Unrated)
15
Jalla! Jalla! (The Best Man's Wedding) 2000,  Unrated)
16
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
17
Brazil 1985,  R)
18
Trainspotting 1996,  R)
19
Metropolis 1927,  PG-13)
20
Fight Club 1999,  R)
21
The Great Dictator 1940,  G)
22
Naked Lunch 1991,  R)
23
Do the Right Thing 1989,  R)
24
Strange Days 1995,  R)
25
Stalker 1979,  Unrated)
26
1990: Bronx Warriors ,  R)
27
Pather Panchali (Song of the Little Road) 1955,  Unrated)
28
Hackers 1995,  PG-13)
29
Smilla's Sense of Snow 1997,  R)
30
Show Me Love (Fucking Amal) 1998,  Unrated)
31
Maratonci trce pocasni krug (The Marathon Family) 1982,  Unrated)
32
Wild At Heart 1990,  R)
33
Madame Sată 2002,  Unrated)
34
Godzilla Vs. Monster Zero 1965,  G)
35
Zatôichi 1989,  Unrated)
36
Pi 1998,  R)
37
Casablanca 1942,  PG)
38
Salmer fra Kjřkkenet (Kitchen Stories) (Psalms from the Kitchen) 2003,  PG)
39
A Love Story 2007,  Unrated)
40
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
41
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
42
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
43
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Piů) 1965,  R)
44
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
45
Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul 2005,  Unrated)
46
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
47
Oldboy 2004,  R)
48
Czech Dream (Ceský sen) 2003,  Unrated)
49
Lost In Translation 2003,  R)
50
Ana Y Los Otros 2003,  Unrated)
51
Goodbye Dragon Inn 2003,  Unrated)
52
The Dreamers 2003,  NC-17)
53
Voyna (War) 2002,  R)
54
25th Hour 2003,  R)
55
Sesame Street's 25th Birthday - A Musical Celebration 1993,  Unrated)
56
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
57
Das Experiment (The Experiment) 2001,  R)
58
Monsoon Wedding 2002,  R)
59
XXY 2007,  Unrated)
60
California Dreamin' (Nesfarsit) (Endless) 2007,  Unrated)
61
Summer Scars 2007,  Unrated)
62
Nömadak Tx 2006,  Unrated)
63
The Monastery: Mr. Vig and the Nun 2006,  Unrated)
64
Chungking Express 1994,  PG-13)
65
I Kina spiser de hunde (In China They Eat Dogs) 1999,  Unrated)
66
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
67
Memento 2000,  R)
68
Fargo 1996,  R)
69
The Million Dollar Hotel 2000,  R)
70
Dead Man 1995,  R)
71
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
72
Eros 2005,  R)
73
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
74
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
75
28 Days Later 2002,  R)
76
Dogville 2003,  R)
77
Point Break 1991,  R)
78
Andrei Rublev 1966,  Unrated)
79
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
80
Ivanovo detstvo (Ivan's Childhood)(My Name Is Ivan)(The Youngest Spy) 1962,  Unrated)
81
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
82
Air Doll (Kűki ningyô) 2009,  Unrated)
83
Exit Through The Gift Shop 2010,  R)
84
Megacities 1999,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments