My Favorite Movies


  1. catpeople22
  2. julia

These are movies that i can not live without and will see then over and over again.

  catpeople22's Rating My Rating
1
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
I'm Just a sweet Transvestiite-from transexual transalvania!!! Not for the faint of heart
2
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre)
Some very haunting images and goes above and beyond the original.
3
An American in Paris 1951,  G)
An American in Paris
the costumes and dance scenes are magnificient.
4
Shadow of the Vampire 2000,  R)
Shadow of the Vampire
Love Nosferatu
5
Brigadoon 1954,  G)
Brigadoon
The second of my top three faveourite Gene Kelly Movies
6
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Perfect for the history of film, memorable songs and well crafted dancing
7
Alien 1979,  R)
Alien
I LOVE THIS MOVIE
8
Blade Runner 1982,  R)
9
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
10
Till Human Voices Wake Us 2002,  R)
Till Human Voices Wake Us
Absolutely amazing
"Love Song of J. Alfred Prufrock"
11
Alien Resurrection 1997,  R)
12
The Terminator 1984,  R)
13
Wayne's World 1992,  PG-13)
14
Aliens 1986,  R)
15
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
This is a thousand times better than Grease and IGGY you rock!!!!!!!
16
Alien3 1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments