Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  catiepie's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
This was sooo good! I would watch it over and over again if i could. :)) I loved the ending and the story line.
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
This is the best movie since Titanic! Really really good! i've seen it like 20 times and never get sick of it!
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
This was good b/c it set up the 3rd one so well but it wasn't the best. But there were some pretty good things the characters said that tied in w/ the 1st one.
4
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
This made me crave chocolate the whole movie. And made me love all the actors in it!
5
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
It was really good! Skipped some parts from the book but was good :)
6
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
7
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
8
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
This was such a touching story!! I loved it :)
9
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
10
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
11
Beetlejuice 1988,  PG)
12
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
13
A Walk to Remember 2002,  PG)
14
Mean Girls 2004,  PG-13)
15
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
16
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
17
Benny & Joon 1993,  PG)
18
Haunted Honeymoon 1986,  PG)
19
Young Frankenstein 1974,  PG)
20
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
21
The Notebook 2004,  PG-13)
22
Half Nelson 2006,  R)
23
The Dark Knight 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments