My Favorite Movies


  cathyQT's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Excellent film, Johnny Depp steals the film with a class performance. So funny and entertaining.
2
Parenthood 1989,  PG-13)
3
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
4
The Money Pit 1986,  PG)
The Money Pit
Another good comedy classic by Tom Hanks.
5
Duck Soup 1933,  Unrated)
Duck Soup
If you need a good laugh and need cheering up throw on this film. A marx brothers classic!
6
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
I'll be honest in that I have never really been into James Bond and I wasn't even going to bother watching this until I was lent it. And boy am i glad I watched it! I was fixed to the screen throughout.

Its so different to the other Bonds I have seen. At one point I actually shouted at the TV screen during Bonds car chase! You'll understand which part when you watch it.

I wasn;t to keen on Daniel Craig being James Bond for soem reason, but after seeing him in this he is brilliant! The perfect James Bond. Great action scenes in the movie. The begininng sets it all of. I can't wait to see Quatum of Solace now.

Really impresssed with this, if your not a Bond fan I am sure you will be after seeing this movie.
7
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Great comedy and great storyline.
8
Big 1988,  PG)
9
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
Really funny film, liked the animation.
10
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Love all Johnny Depp films. This was a typical Tim Burton film, very strange but really enjoyed it!
11
Signs 2002,  PG-13)
Signs
Another great movie by m.Night. Creepy and jumpy and again, and also has sort of a twist at the end which is brilliant!
12
Road to Perdition 2002,  R)
Road to Perdition
A brillaint hit man movie, Tom Hanks like I'v never seen him before. He can do anything! Best actor of our times. But then I am a tad biast.

Road to perdition had me involved right from the start. Great location and great cast. The young lad in the film is a great young actor. I'm not sure if this was his first film or not.

I particullary liked the camera shots epecialy in one scene, where its all done in slow motion in the rain, I thought this scene was shot really well and the music finsihed it of. Jude Law also played a really good part, I hated his character by the end of the film, I wanted to shout at the screen, then realsied it was only a film.

I must admit that I was a bit teary by the end. If youwatch it you'll understand. I can't think of any faults for this film, no negative comments at all.

Overall a very clever and moving film. Really shows the realtionship between fatehr and son well, and how protective Michael Sullivan is of his family.
13
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
A very moving True Story.

Great acting by all, although there is alot of american referneces at the end which is abit annoying for us english folk. Who I am sure back in the year that this moon landing disaster happened, the english were involved as much as the Americans, everyone would of wanted the astronaults to return safely.

The movie soudntrack also made this film, the msuci was so moving and so connected with the film. All 3 actors, Bacon, Paxton and Hanks portrayed the characters brilliant. By the end I felt like I was there, hoping they all get back safely!

Watch the film! But be warned it may cause a few tears.
14
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
This film introuduced me to Russell Crow an outstanding performance as the "gladiator". It also introduced me to Joachin Phoenix who is also outstanding, and such a hateable character in the film. You just want to see him get hurt!

The story is brilliant. How quickly Marcus Aurelius' life was turned upside down because of one selfish man. ( Phoenix) I could watch this movie again and again and never get bored. Plenty of violence, and plenty of tears!

You just get so involved that you hope Marcus gets his revenge, and he sure those! You feel like cheering.

Thsi film has to bring tears to your eyes it did me. The movie soundtrack also completes the film. Lovely songs.
15
Jaws 1975,  PG)
Jaws
I know this will sound strange but this film actually got me into sharks. Which are now my all tiem favourite animal which I know will sound crazy as this film is about a man eating shark that eats alot of people and a dog during the film.

A great thriller by steven Spielberg. I know now that the shark does look a but fake with teeth that look a bit plasticy near the end but that doesnt matter. This film kept me in suspense throughout and it did make me a bit scared of the sea for a bit. Which shows its a good movie! As its captured you.

I particually liked Quint and Brody, I thought there characters were very good in it. Felt very sorry for Quint though, your see why if you watch the movie. Great gory scenes and great famous music! Which just fits in with the film brilliantly.

Look out for shooting stars also!

Watch this film. Its class!

" smile you son of a bitch!"
16
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Will Ferrell was brilliant in this film, it showed a completely different side to him than what I am used to with his comedies.

The storyline was good . I thought the ending was great and really had me involved, I was so not wanting the ending of the book to be true! And I just felt so sorry for Will Ferrell's characterl in parts of the film.

Overall a good movie, I thought at parts it was lacking something but I am not sure what. I found my mind starting to drift through parts. Near the middle of the movie, but I got back involved towards the end. Worth watching if you like films that are different and have unusual storylines.
17
Panic Room 2002,  R)
Panic Room
I thought this was a very good and clever movie.

I especially liked the camera views and how it focuses on so much detail. And all the zooming around and slow motion shots.

The storyline was very good with the whole panic room idea which I had never heard of before. Jodie Foster was very good in it. I was just so hoping and wondering how they were going to get out of this room and how they were going to get help. It really had me involved from start to finish.

If you like suspense your definately like this film.
18
Elf 2003,  PG)
Elf
I thought this film was hillarious! A cracking christmas movie. for all to enjoy. Will Ferrell was brilliant in it, a 6ft elf! Now thats gotta be funny.

I did think near the end it got a bit boring, but thats probably beacuse it was ment for kids maybe.

I do wish that the cure CGI characters that are at the beginning were in it more! As they were very cute and funny.

Very good!

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. cathyQT
    cathyQT posted 3 years ago

    These films aren't in favourite order! Would be impossible to do!