My Favorite Movies


  CATHHOWARD's Rating My Rating
1
The Truman Show 1998,  PG)
2
Jurassic Park 1993,  PG-13)
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
4
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
5
American Beauty 1999,  R)
6
The Departed 2006,  R)
7
Adaptation 2002,  R)
8
The Shawshank Redemption 1994,  R)
9
Contact 1997,  PG)
10
Apollo 13 1995,  PG)
11
The Usual Suspects 1995,  R)
12
Superbad 2007,  R)
13
In the Shadow of the Moon 2007,  PG)
14
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
15
Zoolander 2001,  PG-13)
16
Batman Begins 2005,  PG-13)
17
The Dark Knight 2008,  PG-13)
18
Crash 2005,  R)
19
Juno 2007,  PG-13)
20
Closer 2004,  R)
21
Minority Report 2002,  PG-13)
22
Top Gun 1986,  PG)
23
Armageddon 1998,  PG-13)
24
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
25
The Devil's Advocate 1997,  R)
26
Donnie Brasco 1997,  R)
27
Seven (Se7en) 1995,  R)
28
The Insider 1999,  R)
29
Schindler's List 1993,  R)
30
Fight Club 1999,  R)
31
Forrest Gump 1994,  PG-13)
32
The Terminal 2004,  PG-13)
33
Good Will Hunting 1997,  R)
34
Cloverfield 2008,  PG-13)
35
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
36
Gladiator 2000,  R)
37
The Siege 1998,  R)
38
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
39
The Notebook 2004,  PG-13)
40
The Prestige 2006,  PG-13)
41
Magnificent Desolation: Walking on the Moon 3D 2005,  G)
42
Thank You For Smoking 2005,  R)
43
Mean Girls 2004,  PG-13)
44
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
45
WALL-E 2008,  G)
46
Independence Day 1996,  PG-13)
47
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
48
The Holiday 2006,  PG-13)
49
The Village 2004,  PG-13)
50
Bicentennial Man 1999,  PG)
51
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
52
SpaceCamp (Space Camp) 1986,  PG)
53
The Firm 1993,  R)
54
The Remains of the Day 1993,  PG)
55
Man on the Moon 1999,  R)
56
Collateral 2004,  R)
57
Jackie Brown 1997,  R)
58
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
59
Empire of the Sun 1987,  PG)
60
Cocktail 1988,  R)
61
JFK 1992,  R)
62
United 93 2006,  R)
63
Scarface 1983,  R)
64
Ne le Dis à Personne (Tell No One) 2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments