Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  catfreak14's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Simply amazing.
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Peter Jackson has done it again.
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
An amazing conclusion to an amazing tale.
4
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Very moving. Adapted very well from the comic. Much better in my opinion.
5
Snatch 2001,  R)
Snatch
Brad Pitt's best role in a movie. The characters are simply amazing. A must see!
6
A Mighty Wind 2003,  PG-13)
A Mighty Wind
Another one of Christopher Guest's mockumentaries. An instant classic.
7
Mystery Science Theater 3000: The Movie 1996,  PG-13)
Mystery Science Theater 3000: The Movie
One of the greatest movies ever made. Ever. Period.
8
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
The best from Trey Parker and Matt Stone. Delivers a rich and hilarious storyline.
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Very original; great story. Johnny Depp made a wonderful Captain Jack Sparrow. Very colorful cast.
10
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
I think this is one of the best parodies ever made. I love how they made fun of "Robin Hood: Prince of Thieves" especially the part where Cary Elwes says, "Unlike some other Robin Hoods, I can speak with an English accent!" ZING! One of my favorite films of all time.
11
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Such a brilliant film The choreography to Queen's "Don't Stop Me Now" was amazingly hilarious! One of my favorite films of all time.
12
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
This is by far my favorite Tim Burton film of all time. The cast is amazing and the whole atmosphere of the film is constantly creepy. Loved Christopher Walken as the Headless Horseman!
13
Jack the Giant Killer 1962,  G)
Jack the Giant Killer
I LOVED this movie when I was a kid!! I watched it every time I went to my uncle's house. It's a classic fantasy movie!
14
Grandma's Boy 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments