My Favorite Movies


  catfn22's Rating My Rating
1
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
loved it, one of my all time favorites.
2
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
loved it, would recommend it. great story line.
3
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
I immediately fell in love with this movie. Not just because of Heath Ledger but because of the rock era meeting the midddle ages. It brougth the movie to life and it kept the story line going. This movie has everything from action, romance, comedy and good versus evil. Yes, you too can change your stars, and this movie proves how a young man sent off to be groomed as a squire can someday become a knight. And with his friends in tow, he manages to win the girl, beat the bad guy and joust his way into everyone's hearts. A must see for any fan of the middle ages and Heath Ledger of course.
4
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
This movie is fun and disturbing all at the same time. Nothing like cheerleaders competing against one another at Cheerleader Championship level. The music is catchy, the silliness of one squad trying to show their originality only to find out their cheers and routines were stolen from another school's team. So when the football team sucks the focus turns to the cheerleading squad.
Meet Torence who find out that even if she is now captain, her whole entire 'cheerleading career' has been a farce. Missy the new girl on the squad must help Torrence pull the team together including having to find some originality in hopes of keeping their title of being number 1. With catchy one liners and a feeling of being back in high school, this truly is a marvelous movie for those who dont take it all too seriously. When I am in a bad mood, this movie always perks me up.... I am sure it can do the same for u.
5
Center Stage 2000,  PG-13)
Center Stage
This movie was described as a modern day 'fame'. Maybe that was comparing to completely different movies. I dont know much about ballet or the strict competition to get in, but this movie shows two different sides of the same gendre. Between Maureen who starves herself and is miserable trying to fulfill her mother's dream for her, instead of her own dreams...to Jody who has always dreamed of being a prima ballerina. The fight to get into the American Ballet Company comes with its share of ups and down and lots of scratching and biting. Its a movie of classic versus modern ballet. Its a must see for anyone who loves dancing.
6
Dangerous Beauty 1998,  R)
Dangerous Beauty
This movie is based on a true story and actually to put it bluntly its a really sad tale. Its about a woman named Veronica who falls in love with a man above her station. Although the love it mutual, he tells her he can not marry her. So her mother teaches her how to be a courtesian and eventually she become one of the most powerful women in Venice. Unfortunately when the Inquisition comes to town, she is held as a witch and at risk of being killed. But her 'love' comes to the rescue when he forces the men of Venice to come forth as her accomplises and eventually she is set free. Its a movie about women and the choices or lack of choices they have in their lives because of their station in life. Vernonica may have been powerful and the most influential woman in Venice at the time but she had no husband, no children and she was shunned by other women as a whore. I would definiately recommend this movie, its one of my favorites.
7
Interview with the Vampire 1994,  R)
8
Labyrinth 1986,  PG)
9
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
this movie was very touching, funny and sincere in its message
10
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
11
Night at the Museum 2006,  PG)
12
Pride and Prejudice 2005,  PG)
13
Resident Evil 2002,  R)
14
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
15
Take the Lead 2006,  PG-13)
16
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
great movie, but hard to sit though over and over
17
The Exorcist 1973,  R)
18
The Lake House 2006,  PG)
19
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
20
The Silence of the Lambs 1991,  R)
21
The Sound of Music 1965,  G)
22
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
23
Troy 2004,  R)
24
Underworld 2003,  R)
25
Underworld: Evolution 2006,  R)
26
V for Vendetta 2006,  R)
27
Van Helsing 2004,  PG-13)
28
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
loved it, freaked me out
29
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
30
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Lets face it Harrison Ford is getting old, and he just cant pull this character off any more. To see a man of his age swinging on a whip, dodging nucluar fall out, and discovering anciet artifacts that lead of aliens??? I would say it was a decent story, but please can we move onto someone who doesnt look like death warmed over? I thought the plot was weak, but there was some good humor. Would I recommend it? Only to rent but wait til its not a new release rental. Wait til its at its cheapest level before engaging this movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments