My Favorite Movies


  cateye08's Rating My Rating
1
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
My absolute all time favorite! I think it's even better then the first film! I really think that this film shoul have another name so people wouldn't compare it with the original. I love that this film is for a hole year so you can see it both in Christmans and the summer. Its really just so romantic and the songs are wonderfull! Perfect for those who dont want to go to school! :D
2
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
Much Ado About Nothing
This is the absoulute best of Shakespeare's plays! I would love to see this film in a modern version, but this is the absolute best much ado film ever! Kenneth is so funny! If you like Shakespeare you just have to see this film! It has it all: romance, conflicts, villans, heros, but most of all comedy! It's so funny! See it today!
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
This is the first and the original and it has a good ending! Do I need to write more? It has it all: Action, Romance, Adventure and some horror and ofcourse lots of pirates, legends and swordfights!
4
Shrek 2001,  PG)
Shrek
What can I say? I fell in love the first time I saw it and said to myself, that film I just have to have and now I have it. It's a cartoon film for the hole family and it really has many jokes for the grownups. I love the mix of all the classic fairytales figures.
5
Two Brothers 2004,  PG)
Two Brothers
Who can capture a fiction story about Tigers as good as Annaud? I mean this is just a beautiful film that really shows the best sides of the Tiger. It shows how indangered it is and how the countrys culture has been destroyd and how important it is.
6
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
The Lion King 1 1/2
What can I say? I love all Disney films that doesn't have a sad side and I just love a film that makes you laugh so much that you cry.
7
Spy Kids 2001,  PG)
8
Surviving Christmas 2004,  PG-13)
9
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
Based on a book, but independent. I love the actors and I love the story! It's romantic and funny and shows the tipical american school. The bad thing about it is that she turns from ugly to "beautifull" I don't like that kind of changes.
10
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
One of my favorite romatic comedies! I love the mix up of all the fairytale creatures and the cinderella version! It's just so cute and beautifull!
11
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
12
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron
The absolute best in this film is that it's the hourse who tells the story! I just love that and the music tells the story so well too. What can I say? I just love everything about it!
13
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
It has absolute everything! I loved it from the first moment I saw it! The actors are just great! It has time travelling, romance, action and most of all the thrill!
14
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
15
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
16
Doctor Dolittle 1967,  G)
Doctor Dolittle
Much better then the modern versions! The cool thing is that the animals talk their language and that the actor instead talk their languauge too instead of being the opposit. I just love it! If you like the modern version, you will love this as this is the true story!
17
Swiss Family Robinson 1960,  G)
Swiss Family Robinson
I just loved it from the first time I saw it! It's funny, it's thrilling and it has a lots of unusual animals in it and it's so loveuble! I really hope you can buy/see it in Sweden soon!
18
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
A film that has it all as I said before. It's just one of the best films I ever have seen!
19
Royal Wedding 1951,  PG)
Royal Wedding
I watched it on tv this year and I just loved it! The song and dance numbers are great as allways with Astaire! The characters and the story are even greater! i mixed this title with another Astaire film,b ut now I remember that of course this film had to be called the Royal wedding beacause it runs through all of the film as the big happening! You most see it!
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
I know that a lot of guys don't think like me, but I think this is the best Star Wars movie! I just love Jar-Jar! He's funny and cute!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments