Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  catespikes23's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
BEST movie ever!!!!!!!! its my #1 fav.
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
just as sick as the 1st!!
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
sick movie!!!
4
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I ABSOLUTELY LOVE THIS MOVIE!!! IT'S THE BEST!!! you have to watch till after the credits!!!
5
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
great funny movie that i love.
6
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
i love it to death!!!
7
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
this 1s alright but still funny!!!
8
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
9
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
i love this movie. jim carrey is hilarious!!
10
Malibu's Most Wanted 2003,  PG-13)
Malibu's Most Wanted
i love this movie!!! all the wanna be gangstas is funny but overall hilarious movie!!!
11
Love and Basketball 2000,  PG-13)
Love and Basketball
great movie of love an basketball. (hence the name.)
12
Next Friday 2000,  R)
Next Friday
good movie but the 2nd is alot better!!!
13
Friday After Next 2002,  R)
Friday After Next
hilarious an the best 1!!!
14
Walker Texas Ranger 3: Deadly Reunion 1994,  Unrated)
Walker Texas Ranger 3: Deadly Reunion
i love chuck an his toughness. lol hes awesome an i love all his movies an tv shows.
15
The Littlest Angel 1969,  Unrated)
The Littlest Angel
great movie for anyody. i love it. its almost my fav!!!
16
Blade 1998,  R)
Blade
this is the best!!! i love it!!
17
Blade II 2002,  R)
Blade II
this 1s better than the 3rd but alil worse than the 1st.
18
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
this 1s alright but still really good!!!
19
Underworld 2003,  R)
Underworld
freakin amazing!!
20
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
the 1st was better but this 1s sick to.
21
Ultraviolet 2006,  PG-13)
Ultraviolet
i love this movie fell in love with it just by the previews.
22
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead
its a funny movie, just like the name.
23
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
24
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
saw part of and it's cool so far
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
almost the best 1 but the 3rd is better!!!
26
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
great but the 3rd is better!!!
27
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
awesome
28
The Ring 2002,  PG-13)
29
The Ring Two 2005,  PG-13)
The Ring Two
the 1st is way better!!!
30
Love Comes Softly 2003,  Unrated)
Love Comes Softly
i saw this with my grandma an love it!!!
31
Love's Enduring Promise 2004,  Unrated)
Love's Enduring Promise
saw this 1 with my gma right after i saw the 1st 1, both amazing!!!
32
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
freakin great movie!!
33
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
amazing but sad
34
A Walk to Remember 2002,  PG)
35
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
36
Grease 1978,  PG)
Grease
good movie!!
37
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
great movie!!! but the 1st better. john an olivia are awesome!!
38
50 First Dates 2004,  PG-13)
39
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
i saw this and it's good but alittle sad
40
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
i love this movie. funny an down right sick.
41
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
hilarious movie with freakin fine guys!!!
42
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
Scary Movie 4
hilariously funny. the only 1 i saw but still love.
43
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
great movie for family and kids
44
Click 2006,  PG-13)
Click
i still wanna see this movie soo bad!!
45
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
i love this movie!!!
46
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
wanna see it but see some parts of it. hes freakin FINE!!!
47
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
great funy movie.
48
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
Sky Captain and the World of Tomorrow
i love this movie!!! the end is the funniest part!!!
49
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
i saw this movie with my best friend an we laughed alot. its great.
50
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
i saw this with corey. its the best!!! i love it!!
51
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
great movie!!
52
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
i love this 1 the most!!! its sick!!!
53
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
i LOVE this movie!!! it has wesley from princess bride an he makes it so kewl!!
54
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
i love this movie. its sick!!!!
55
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby)
hilarious movie that i love!!!
56
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
seems really cool.
57
Baby Geniuses 1999,  PG)
Baby Geniuses
this is probly the funnies baby movie ive ever seen!!!
58
White Men Can't Jump 1992,  R)
White Men Can't Jump
funny movie that i saw once an love.
59
White Chicks 2004,  PG-13)
60
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
Three Men and a Little Lady
this 1s even better than the 1st. i love it!!!
61
Lady and the Tramp 1955,  G)
Lady and the Tramp
good kids movie thats adorable!!!
62
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
i love it!!
63
Lara Croft - Lethal and Loaded 2001,  Unrated)
Lara Croft - Lethal and Loaded
the 1st is better but i still love it!!!
64
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life
id have to say the best outta all 3!!!
65
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
great bvut sad movie. good ending!!!
66
Two Can Play That Game 2001,  R)
Two Can Play That Game
i freakn love this movie!!!!! its hilarious an if your careful can actually learn somethin.
67
The Rookie 2002,  G)
The Rookie
great family movie to learn alot from.
68
Footloose 1984,  PG)
Footloose
sick movie that i love!!!
69
Baby 2000,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments